Děti přilepené na výlohách obdivující hračky všech druhů – tento předvánoční obrázek z ulic měst už dnes téměř patří minulosti. Tam se ale mohou přenést návštěvníci Východočeského muzea, které do své pokladny v Labské bráně zámku připravilo malou výstavu Grusovo království hraček.
„Pokladna je jediný prostor, kde můžeme vystavovat po dobu rekonstrukce zámku. Pro předvánoční čas jsme vybrali téma, které potěší nejen rodiny s dětmi – hračky pardubického rodáka Víta Gruse,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Dřevo bylo odedávna materiálem, z něhož se vyráběly vedle předmětů denní potřeby i hračky pro děti. V Čechách má tato tradice hluboké kořeny. Na lidovou a domáckou výrobu navázala i řada výtvarníků a Vít Grus (1896 – 1981) je jedním z nich. „Jeho návrhy dřevěných hraček byly a jsou vysoce ceněné. Tvořil již od 20. let 20. století, největšího věhlasu však dosáhl v 50. letech, kdy obdržel na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu ocenění Grand prix,“ uvádí kurátorka minivýstavy Markéta Beňovská.
I v následujících desetiletích měl Grus možnost vystavovat po světě. Doma v Československu jeho návrhy převzaly i některé podniky, hračky s Grusovým rukopisem tak vyráběl např. JAS ze Stráže nad Nežárkou, Lipta Liptál, Tofa Semily nebo podnik Baumruk.
„Na malé výstavě představujeme řadu Grusových hraček z kolekce, která je uložena ve sbírkách Východočeského muzea v Pardubicích. To je získalo na počátku 80. let 20. století. Část jich zakoupilo přímo od autora, po jeho smrti se sbírka doplnila nákupem pozůstalosti od rodiny,“ doplňuje Beňovská. Grus navrhoval hračky především s ohledem na jejich didaktickou funkci. Byl propagátorem tzv. kolektivních hraček, které našly uplatnění v zařízeních pro předškolní děti. Nelze mu upřít i inspiraci lidovými hračkami.
Betlém nakreslí děti
Na malé návštěvníky čeká na magnetické tabuli papírový betlém, který mohou doplnit postavičkou, kterou na místě sami nakreslí, vybarví a vystřihnou.
Výstava je zdarma přístupná v pokladně muzea konce ledna 2020.