Jedinečný archeologický nález bronzového vědra z Kladiny u Sezemic představilo ve středu 14. června 2023 Východočeské muzeum v Pardubicích v maďarském městě Hajdúböszörmény. Ne náhodou. V tamním muzeu mají totiž sestru této charismatické nádoby z pozdní doby bronzové. Sedm set kilometrů vzdálená místa tak po třech tisících letech pojí společný příběh, který pardubické muzeum zpracovalo do putovní výstavy a dokumentárního filmu. Ty budou k vidění v Hajdúsági Múzeum do konce září letošního roku.
Bronzová kráska z Kladiny, jak dnes archeologové bronzové nádobě říkají, budí velkou pozornost hned z několika důvodů. „Nádoba s bohatou tepanou výzdobou a motivy slunečních bárek tažených labutěmi představuje jedinou nádobu svého druhu v rámci České republiky, kterou tak s dalšími nálezy z jiných zemí uvádí do evropského kontextu a sbližuje z dnešního pohledu poněkud nesourodé regiony,“ popsal archeolog Východočeského muzea v Pardubicích Jan Jílek.
Objev bronzového vědra významným způsobem změnil pohled na vývoj pozdní doby bronzové a následný vědecký výzkum odkryl, že se uvnitř zřejmě ukrývalo nejstarší doložené prosné bylinné pivo ve střední Evropě. Exkluzivní nález je dokladem komunikace elit pozdní doby bronzové napříč kontinentem a svědčí rovněž o jejich rituálech.
„A můžeme tak říci, že díky našemu vědru komunikace mezi regiony pokračuje i po třech tisících letech. Návštěvníkům malebného městečka Hajdúböszörmény můžeme ukázat práci pardubického muzea a pomoci jim poodkrýt tajemství tamních nálezů z doby bronzové,“ vysvětlil ředitel pardubického muzea Tomáš Libánek.
Hajdúböszörmény je často spojováno s Národním parkem Hortobágy. Okolní okouzlující příroda je právem zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Rozhlehlé stepní planiny, známé jako puszta, jsou ale bohaté i na zajímavé archeologické nálezy, které budí pozornost mezinárodních vědeckých týmů.
„Poznatky českého týmu doplnily znalosti o našich vědrech, která mohla sloužit podobným účelům. Elegantní výstava a strhující dokument v režii Erika Knajfla vhodně doplňuje naši stálou expozici a otevírá návštěvníkům širší pohled na dávné dějiny střední Evropy,“ uvedla po vernisáži výstavy archeoložka tamního muzea Marianna Bálint.