Záchranu nejstarší dochované studny z Ostrova, tajemství ostatků z doby stěhování národů ze Slatiňan a řadu dalších pozoruhodných archeologických objevů tento týden na pardubickém zámku podrobně představili vědci z tuzemska i zahraničí. Do Východočeského muzea v Pardubicích se ve dnech 4. – 6. června sjeli na první ročník mezioborové konference, která se soustředila na poznatky z masivních výzkumů při budování silnic a uplatňování přírodovědných metod v archeologii. Vědecké sympozium muzeum uspořádalo ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně a Univerzitou Hradec Králové.
„V Pardubické a Královéhradeckém kraji v posledních šesti letech archeologové prováděli rozsáhlé záchranné výzkumy, které nemají v historii regionu obdoby, jedná se vlastně o největší sondu do krajiny. V našem regionu jsme prozkoumali devadesát jedna kilometrů silnic a dálnic. Konference je jedním z mnoha výstupů, jak co nejlépe práci archeologů zhodnotit a jak ji představit veřejnosti,“ vysvětluje ředitel pardubického muzea Tomáš Libánek.
Archeologie není jen pro archeology
Smyslem vědeckého setkání bylo představit jednotlivé poznatky ze záchranných výzkumů a podtrhnout úlohu přírodovědných, chemicko-fyzikálních a IT oborů, bez nichž se dnes archeologie neobejde.
„Mezioborová spolupráce přináší nové a důležité poznatky. Ty nám umožňují vytěžit z nálezů mnohem více informací, které pak můžeme vyprávět jak našim čtenářům v různých publikacích, tak i návštěvníkům ve výstavách. Zajímavé příběhy na ně čekají například ve výstavě a katalogu Exit 91/Vykopávky,“ upozornil vedoucí archeologického oddělení muzea Tomáš Zavoral.