Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Od rytíře k diplomatovi: cyklus přednášek přiblíží život a smrt Vojtěcha z Pernštejna

Východočeské muzeum připravilo pro podzimní měsíce přednáškový cyklus věnovaný jedné z pozoruhodných postav pardubických dějin – Vojtěchu z Pernštejna. Letos uplynulo 490 let od jeho smrti a série přednášek dá nahlédnout do jeho života, politické kariéry a také doby, ve které žil. První se koná v úterý 1. října od 17 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice. Přední český historik, jeden z nejvýznamnějších znalců Pernštejnů a dějin raného novověku Petr Vorel bude hovořit o donedávna málo známé roli Vojtěcha v evropské politice.

Vojtěch z Pernštejna (1490–1534), mladší syn Viléma z Pernštejna, zastával v českém království významné postavení. Jako pán na Pardubicích pokračoval v péči o rodový majetek a jeho aktivity zasáhly jak domácí, tak mezinárodní politiku. „Cyklus nazvaný Život a smrt Vojtěcha z Pernštejna vás provede jeho životní cestou, která začala v Moravském Krumlově a skončila předčasnou a otazníky opředenou smrtí, ale také jeho vlivem na podobu pardubického zámku a jeho výzdobu,“ říká ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Vojenské a diplomatické aktivity Vojtěcha

Historik Petr Vorel úvodní přednášku věnuje Vojtěchově vlivu na českou a evropskou politiku první třetiny 16. století. „Historický význam Vojtěcha z Pernštejna dalekosáhle přesahuje prostředí samotných Pardubic a východočeského regionu,“ zdůrazňuje Petr Vorel. „Díky svému postavení v mocenské a majetkové struktuře české šlechty významným způsobem ovlivňoval vnitřní českou stavovskou politiku ve vztahu k panovnickému dvoru, ale vstupoval i do širších mezinárodních vazeb. Tento rozměr jeho diplomatických a vojenských aktivit ještě nebyl v dosavadní literatuře doceněn,“ připomíná historik.

O smrti, hrobce i proměnách zámku

V následující přednášce 8. října Jiří Kubeš představí, jak se šlechta v raném novověku stavěla ke smrti a pohřebním rituálům. O týden později 15. října Pavel Waisser nabídne interpretaci renesančních maleb v rytířských sálech pardubického zámku a zasadí je do středoevropského kontextu. V úterý 22. října se František Václavík zaměří na přestavby pardubického zámku za Vojtěcha z Pernštejna a cyklus zakončí 29. října archeolog Jan Frolík, který představí výsledky nedestruktivního průzkumu pernštejnských hrobek v Pardubicích a Doubravníku.

Přednášky se konají každé úterý od 17 hodin v přednáškovém sále pardubického zámku. Vstupné na přednášky stojí 70 korun, rezervace není nutná. Podrobné informace jsou k dispozici na webu vcm.cz/navstivte-nas/akce/zivot-a-smrt-vojtecha-z-pernstejna/