Výstava děl renomovaného sklářského výtvarníka Ilji Bílka na pardubickém zámku se blíží ke svému konci. Tento víkend bude poslední příležitost obdivovat jeho tvorbu, kterou v renesančním sále pardubického zámku vystavuje Východočeské muzeum v Pardubicích od července.
Výstava, která připomíná Bílkovo významné životní jubileum – 75. narozeniny, nabídla návštěvníkům setkání s díly vytvořenými za posledních 15 let. Bílek, dlouholetý vedoucí ateliéru skla na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, představuje práce, které jsou známé svou inovativní formou a zdánlivým popřením gravitace. „Návštěvníci mají jedinečnou příležitost zažít dialog mezi současným sklem a renesančními freskami, který se odehrává v sousedství stálé expozice S.K.L.E.M.,“ říká Jan Ivanega, kurátor muzejní sbírky skla.
Ilja Bílek je absolvent věhlasného ateliéru sklářské tvorby Stanislava Libenského na pražské VŠUP. Kořeny jeho tvorby leží už v autorově středoškolském studiu. Absolvoval slavnou sklářskou průmyslovku v Železném Brodě, kde si osvojil techniku hutního zpracování skla, které zůstal v různých polohách věrný po celou tvůrčí dráhu, a to nezřídka v kombinaci se stavovaným či plochým sklem. Ve své tvorbě se Bílek věnuje zkoumání prostorových vztahů základních geometrických těles, která logickým, ale vždy znovu překvapivým způsobem kombinuje do úsporných, ale velmi působivých skulptur. Jejich koncepci promýšlí v kresbách, které jsou na výstavě také k vidění, i papírových modelech. Bílkova tvorba je v tomto smyslu sympaticky starosvětská, počítačovou modelaci používá jen zřídka a díla jsou tak odrazem klasického tvůrčího procesu.