Kdy jste je viděli na posledy? Třeba sýčka, sysla, modráska nebo koukol? Na tuto otázku dává odpovědi stejnojmenná výstava na pardubickém zámku. Pokud jste tuto velkou interaktivní expozici pro děti i dospělé ještě neviděli, máte poslední možnost. V neděli 3. září totiž končí. Prodloužit až do konce roku se ale Východočeskému muzeu v Pardubicích podařilo výstavu o krojích.
Výstava Kdy jste je viděli naposledy? návštěvníky seznamuje s rostlinami a živočichy, které z našeho okolí postupně mizí, a odhaluje známé i překvapivé důvody postupujících negativních změn v naší přírodě. Rodiny s dětmi zde mohou zažít mnoho dobrodružství, včetně pátrání po stopách divokých zvířat nebo výstupu k sokolímu hnízdu. „Tato interaktivní výstava o přírodě přilákala za devět měsíců trvání přes 6500 zájemců a těší nás skvělé ohlasy na ni. Prodloužit ji ale nemůžeme, v listopadu v nových výstavních sálech vyroste výstava zaměřená přímo na rodiny s dětmi, která je vezme na cestu za zrodem moderních Pardubic,“ vysvětluje ředitel muzea Tomáš Libánek.
Výstava o krojích až do konce roku
Končit měla původně i výstava o východočeských krojích nazvaná Jaké odění, takové uctění – nahlédnutí do šatníků východočeských venkovanů. „Projekt se zrodil ve spolupráci se středočeským Muzeem Ostrov lidových krojů a nyní se nám podařilo domluvit prodloužení zápůjček krojů a tedy i naší výstavy až do 31. prosince,“ raduje se ředitel. Výstava ve 2. patře paláce nabízí návštěvníkům jedinečný pohled na kroje východního Polabí, Orlických hor a dalších částí Pardubického kraje. Překrásně zdobené oděvy návštěvníkům vyprávějí příběhy minulých generací a mohou je inspirovat pro vlastní výtvory – například si ozdobit a odnést domů látkovou tašku.