Pokud jste dosud nenavštívili výstavu Náhradní tvář Petra Nikla na pardubickém zámku, máte poslední příležitost. Výstava, která se otevřela pro veřejnost v červnu, končí tuto neděli 8. září. Petr Nikl, známý český výtvarník, se v této výstavě po několika letech experimentální tvorby vrátil k tradiční malbě štětcem, aby zachytil jednak žebráky během covidové pandemie, ale také příslušníky rodu Pernštejnů a své blízké.
Hlavním motivem Niklových děl jsou žebráci se psy, které vídal na pražském Karlově mostě. Tato série obrazů zachycuje jejich anonymitu a zároveň vyzdvihuje sílu jejich zvířecích společníků. „Zatímco žebráci mají v klečebné póze obličej přivrácený k zemi, nebo odstíněný kapucou, takže jejich identita zůstává skrytá, jejich zvířecí doprovod si nejen zachovává chybějící energii, ale někdy zároveň přidává také efekt „psích očí“, který spolehlivě vzbuzuje emoce a s tím i soucit. Jedna tvář tak sebe sama v rámci manipulativní psychologické hry s kolemjdoucími pragmaticky zaměňuje za druhou. Nicméně i při vědomí této vypočítavé „přetvářky“ nechybí obrazům zbaveným prostorového kontextu něco absolutního, co vnáší do každodennosti zvláštní záblesk sakrality,“ vysvětlil kurátor výstavy Radek Wohlmuth.
Výstava také zahrnuje dva další cykly, které společně s hlavní sérií tvoří celkový koncept výstavy. První cyklus je portrétní řada Pernštejnů, která je ukotvena v realitě pardubického zámku. Tyto portréty, vytvořené na základě dostupných pramenů nebo zcela vyfabulované, dávají historickým osobnostem prostřednictvím umělecké představivosti "náhradní tvář". Poslední série je pro Petra Nikla osobní, zobrazující jeho děti, přátele a blízké lidi v intimních, nestřežených chvílích.
Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek: „Mám opravdu radost, že díky mé spolupráci s architekty Pleskotem, Lábusem a Všetečkou, kteří nám radí se zámkem, přicházejí do Pardubic další tvůrčí osobnosti. Mezi ně určitě patří Eva Jiřičná a právě malíř Petr Nikl.“