Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přírodovědné a cestopisné přednášky se po covidové pauze vracejí na zámek, začnou v Okcitánii

Přírodovědné a cestopisné přednášky Východočeského muzea v Pardubicích odstartují po covidové pauze ve čtvrtek 4. listopadu 2021 vyprávěním s fotografiemi a videi z Okcitánie – šaramantního koutu Francie v podání cestovatelky Pavly Apostolaki. Výpravy do vzdálených zemí pak budou pokračovat každý čtvrtek v přednáškovém sále Zámku Pardubice.

„Pavla Apostolaki nás pozve na cestu jihozápadní Francii za přírodními, architektonickými a gastronomickými pozoruhodnostmi. Poznáme fialkové produkty, oslí farmu, pěstováním borytu barvířského a výrobu armagnacu,“ zve vedoucí přírodovědného oddělení muzea Jan Dolanský.

V dalších přednáškách bude Radomír Čížek vyprávět o tom, jaké to je projet Ázerbajdžán na kole. Libor Drahoňhovský se podělí o zážitky, které nasbíral při cestě autostopem po severní Makedonii. Do Kyrgyzstánu, země vysokých hor a šťastných lidí pozve Pavla Bičíková.

Přednášky budou pokračovat až do dubna. Jednotlivé vstupné je 50 korun, permanentka na 20 přednášek stojí 500 korun. Více na www.vcm.cz.

prirodovedne-prednasky--2021-podzim-web.jpg

Přírodovědné a cestopisné přednášky – listopad až prosinec 2021:

4. 11. 2021 v 18 hodin - Pavla Apostolaki: Okcitánie

Šarmantní kout Francie.

Okcitánie, historická oblast v dnešní jihozápadní Francii je plná přírodních, architektonických a gastronomických pozoruhodností. S Pavlou Apostolaki se vypravíte za fialkovými produkty, na oslí farmu, za pěstováním borytu barvířského a za výrobou armagnacu. Poznáte také nejkrásnější vesničky Francie, putování po Svatojakubské cestě a nakonec se lodí projedete po kanálu řeky Garonny.

11. 11. 2021 od 18 hodin - Radomír Čížek: Ázerbájdžán na kole

1800 km dlouhá sólo cyklovýprava s cílem navštívit nejodlehlejší vesnice na úpatí Kavkazu a v poušti.

Radomír Čížek se podělí o zážitky z 18denní cyklovýpravy po turisty stále neobjeveném Ázerbájdžánu, kde bylo jeho hlavním cílem na vlastní kůži okusit život prostých lidí v odlehlých horských vesničkách, kde končí cesty a začíná jiný svět, svět, kde se zastavil čas. Právě v těchto končinách bývá cyklocestovatel za vynaložené úsilí odměňován nejen úchvatnými přírodními scenériemi, ale především zde má největší šanci potkat ohromně dobrosrdečné a pohostinné lidi, kteří by se pro svého hosta rozdali. Povypráví, kde všude ho pozvali na čaj, jak se šlape v -2°C, jak (ne)chutná jízda po dálnici, jak se zachovat, když vás uprostřed pouště obklíčí smečka pasteveckých psů, kdo vyhrál závod s koněm i jak to dopadlo poté, co mu ukradli foťák.

18. 11. 2021 od 18 hodin - Libor Drahoňovský: Autostopem po severní MAKEDONII

Pohostinná země se spoustou opomíjených přírodních krás i pamětihodností.

Během besedy s promítáním procestujeme východní část severní Makedonie, která neprávem patří mezi nepříliš navštěvované části Balkánu. Spatříme majestátní hory, půvabné kaňony i skalní útvary, rozvaliny antických měst, půvabné vesničky s bohužel postupně zanikající lidovou architekturou, středověké kláštery a kostely nezřídka zdobené rozsáhlými soubory fresek. Prohlédneme si několik měst, včetně starobylého Kratova, které ve středověku bohatlo díky těžbě zlata a kde se dodnes dochovalo několik malebných mostů. Neopomineme ani metropoli Skopje s pamětihodnostmi i novodobou, značně megalomanskou architekturou. Vystoupáme také na horu Kokino, kde v dávných dobách fungovala obdivuhodná observatoř. Povíme si mnohé ze života místních obyvatel.

25. 11. 2021 od 18 hodin - Pavla Bičíková: KYRGYZSTÁN – země vysokých hor a šťastných lidí

Měsíční putování s batohem napříč Alajem, Ťan-Šanem a Pamírem.

Fotografie, videa a vyprávění o měsíčním putování s batohem napříč vysokými horami Střední Asie – Altajem, Ťan-Šanem a Pamírem. Dechberoucí štíty, smaragdová jezera, divoké řeky, vodopády, ledovce. Zelená horská údolí plná volně se pasoucích koní, jaků a dobytka. Příběhy o šťastných obyvatelích hor, kteří nic nevědí o "minimalismu", a přesto ho po staletí žijí. Život v jurtách, tradiční pohostinnost pastevců. Postsovětská nostalgie a atmosféra orientálních bazarů.

  1. 12. 2021 od 18 hodin - Dušan Trávníček: Expedice MAROKO 2019

Divokým Maghrebem – výprava přírodovědců do Maroka.

Zoologové ze společnosti Zoogeos Bohemia se nejdříve vydali do nebetyčných poloh Velkého Atlasu. Na mokřadech právě rozkvétala spousta orchidejí. Pak zamířili k hranicím se Súdánem. U periodicky vysychajícího jezera poblíž městečka Merzouga zastihli spoustu plameňáků a dalšího vodního ptactva. V dunách je v noci překvapila písečná bouře a s notnou dávkou štěstí z ní vyvázli bez úhony. Navštívili cedrové lesy ve Středním Atlasu a na závěr svého putování se podívali k ústí řeky Oued Massa do Atlantického oceánu. Nejenom o přírodovědných zážitcích bude vyprávět a své fotografie promítat účastník expedice Dušan Trávníček.

2. 12. 2021 od 18 hodin - Tomáš Grim: Všude dobře? Tak co doma!

7 kontinentů, skoro 7 let na cestách, přes 70 zemí světa.

Jak ten koktejl vzpomínek uspořádat? Podle abecedy od Antarktidy po Zimbabwe? Podle podnebí, jídla, zvyků, přírodních a kulturních pozoruhodností? Nechme se společně překvapit, jak to dopadne…

9. 12. 2021 od 18 hodin - Tomáš Hájek: FINSKO – nejšťastnější země světa

Nekonečné lesy a jezera vám vlezou na mozek... Pročistí ho!

Lesy a jezera, kam dohlédnete, to je typická krajina jižního Finska. Finsko je nejzalesněnější zemí Evropy, takže kde jinde si v lese dokonale vyčistit hlavu než právě ve Finsku? A to v jakémkoliv ročním období! Čistá příroda jistě přispívá k tomu, že Finové jsou dnes prý nejšťastnějším národem na světě. Čím to je? A čím nám Finové mohou být vzorem?