Příští rok uplyne 500 let od zrození jáchymovského tolaru, předchůdce všech světových dolarových měn. Výstava o jeho historii, připravená Východočeským muzeem v Pardubicích a Univerzitou Pardubice, v těchto dnech slaví svůj další zahraniční úspěch. Dozvěděli se o ní vzácní hosté českého velvyslanectví v Paříži na slavnostní recepci k výročí vzniku republiky, kterou přichystal Pardubický kraj. Východočeské muzeum pro účastníky recepce připravilo netradiční pozvánku – přímo v unikátní budově ambasády pod Eiffelovou věží si stovky zájemců vyzkoušely vyrazit vlastní groš.
Vernisáž výstavy Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru se konala 25. října v Paris-Prague jazz klubu v Českém centru v Paříži. Prorektor Univerzity Pardubice a zároveň autor výstavy Petr Vorel a ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek výstavu o českých kořenech všech dolarových měn představili v zahraničí už popáté, tentokrát společně s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým, jeho 1. náměstkem Romanem Línkem a ředitelem Českého centra v Paříži Jiřím Hnilicou. „Společný projekt Východočeského muzea a Univerzity Pardubice vznikl u příležitosti 500. výročí zrození tolaru a úspěšně se prosazuje v řadě zemí. V pařížském Českém centru se na ni mohou návštěvníci vydat každý pátek až do 13. prosince,“ sdělil Libánek.
Výročí připadá na leden 2020
"Velké stříbrné mince, jejichž ražba v Jáchymově byla legalizována usnesením českého zemského sněmu 9. ledna 1520, se podle místa původu nazývaly Joachimsthaler, zkráceně thaler či tolar. Toto označení se později začalo užívat pro všechny velké stříbrné mince podobných parametrů, včetně španělských koloniálních ražeb, ze kterých toto jméno v anglické verzi (dollar) přejaly pro svou měnu koncem 18. století i USA,“ vysvětlil Petr Vorel. „Výstava láká zahraniční návštěvníky i proto, že téměř každá země má historii své národní měny nějak spojenou s příběhem tolaru nebo dolaru,“ dodal.
Výstava jako pozvánka na novou expozici
Východočeské muzeum výstavu využilo i jako pozvánku na připravovanou novou numismatickou expozici, ve které ve sklepení Zámku Pardubice představí to nejlepší ze své sbírky včetně denárového pokladu z Chýště. „Otevření nové expozice plánujeme na květen příštího roku. Bude to moderní prezentace s řadou interaktivních prvků,“ prozradil Petr Vorel, který je i autorem chystané expozice.
Putování po světě pokračuje
Po své dernisáži v Paříži bude putovní výstava, která je tvořena panely s trojrozměrnými galvanoskopickými kopiemi mincí, pokračovat ve své cestě po světě. „Objeví se v americkém Texasu, v jednání je i její zapůjčení do kanadské Alberty a do švýcarské Ženevy, ozvali se i zájemci z dalšího francouzského regionu. Za sebou už má prezentace v New Yorku, Mexiku nebo Štrasburku,“ připomněl Petr Vorel.