Máte rádi historii, umění, přírodovědu nebo architekturu? Zajímá vás práce muzejníků a chcete se dozvědět více o tom, jak se připravuje výstava či jak se pečuje o sbírkové předměty? Jste aktivní senior nebo seniorka a hledáte zajímavý program, který obohatí váš volný čas? Východočeské muzeum v Pardubicích pro vás připravilo speciální kurz plný přednášek, komentovaných prohlídek, procházek a výletů – Muzejní akademii.
„Muzejní akademie je určena pro všechny, kteří chtějí prohloubit své znalosti a objevovat nové souvislosti,“ říká ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Na zářijová a říjnová setkání jsme například připravili přednášku k 80. výročí náletů na Pardubice v roce 1944, kde se podíváme na tyto události očima pamětníků a historiků. Dále účastníky čeká komentovaná prohlídka věnovaná architektuře a urbanismu Hradce Králové, známého jako salon republiky. Budeme se také věnovat archeologickým výzkumům a vystaveným nálezům, například při prohlídce výstavy EXIT 91 / Vykopávky, a připravujeme i zajímavou přednášku o kriminálních příbězích z Pardubického kraje,“ vyjmenovává některá z témat.
Muzejní akademie se koná v přednáškovém sále Zámku Pardubice, jeho okolí a v muzejním depozitáři v Ohrazenicích, většinou každé dva týdny ve středu ve dvou časech: od devíti hodin ráno a od 15 hodin odpoledne. „Za celý program, který zahrnuje 25 akcí, zaplatíte 700 korun. Pokud vás zajímají jen některá témata, můžete si vybrat konkrétní akce a platit za každou zvlášť – komentované prohlídky stojí 100 korun a přednášky 50 korun,“ doplňuje vedoucí odborného úseku muzea Matěj Bekera. Pro účast je nutné se předem přihlásit na e-mailu bekera@vcm.cz nebo na telefonu 607 034 110.
Muzejní akademie – nejbližší program:
- 11. 9. Jan Tetřev, Petra Městecká: Nálety na Pardubice 1944
- K nejkrvavějším událostem druhé světové války v Pardubicích patří spojenecké nálety v roce 1944. V komponovaném pořadu k jejich 80. výročí zařadíme bombardování Pardubic do celoevropského kontextu, podíváme se, co se dělo na zemi v Pardubicích i nad Pardubicemi, dáme slovo pamětníkům, jejichž vzpomínky se dochovaly v našem muzeu, prohlédneme si snímky z našeho fotoarchivu a promítneme si unikání nedávno digitalizované filmy z našich sbírek. Bude zde také prostor pro vzpomínky, které se dochovaly ve vašich rodinách.
- 25. 9. Matěj Bekera: Komentovaná prohlídka Architektura a urbanismus salonu republiky
- Víte, proč se Hradci Králové přezdívá salon republiky? Tušíte, co je tak obdivuhodného na místním urbanismu a propracované architektuře. V rámci komentované prohlídky představíme nejvýznamnější stavební počiny ve městě z let 1900 až 1945. Společně budeme sledovat místní veřejné stavby i výrazné soukromé projekty od Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky, Václava a Jana Rejchlových, Jindřicha Freiwalda a mnohých dalších architektů. Mezi témata procházky bude patřit také místní urbanismus plný bulvárů, okružních ulic, nových náměstí a velkého množství zeleně. Sraz účastníků před příjezdy na hlavním nádraží v Hradci Králové.
- 9. 10. Tomáš Zavoral a Jan Musil: komentovaná prohlídka výstavy EXIT 91 / Vykopávky
- Dosud nejrozsáhlejší záchranné archeologické výzkumy na území Pardubického kraje v letech 2017 až 2023 odhalily historii skrytou pod 11 silnicemi o celkové délce 91 kilometrů. Z více než 200 tisíc archeologických nálezů byly vybrány ty nejzajímavější a nejreprezentativnější objevy.
- 16. 10. Kateřina Kovalčuková: Místo zločinu: Pardubický kraj
- Pomocí beletrie, dobového regionálního tisku a dalších pramenů poznáme skutečné i fiktivní kriminální příběhy, které se udály na území Pardubického kraje od druhé poloviny 19. století do první světové války. Zaměříme se hlavně na specifika ženské kriminality, a to i na konkrétní případy, které se objevily v tisku.
- 23. 10. Jan Ivanega: komentovaná prohlídka Architektura éry socialismu v centru Pardubic
- Během čtyř desetiletí trvajícího socialistického období prodělaly Pardubice bouřlivý rozvoj. Proměnou prošlo i jejich centrum. Dosavadní dominanty panoramatu ztratily na významu, město prošlo rozsáhlou asanací a nemalá část staré zástavby ustoupila novým objektům. Při procházce se zastavíme u některých z nich. Historik umění Jan Ivanega přiblíží okolnosti vzniku vybraných domů, připomene, proč a čím jsou důležité a co znamenají pro současnost. Osou výkladu bude otázka, zda se vůbec můžeme z příběhů socialistické architektury poučit.
- 6. 11. Ondřej Zikl: Knižní veletrh: Historie odívání knih
- Přednáška o dějinách knihvazačství na úvod stručně představí podstatu a funkci knižní vazby coby pojmu v dějinách písemné a knižní kultury. Posléze na konkrétních vizuálních příkladech přiblíží její podoby a vývoj napříč staletími od nejstarších dob po naši současnost. K vidění budou ukázky vazebných i výzdobných typů a stylů knižních vazeb stejně jako základní přehled jejich typické materiální skladby v jednotlivých obdobích. Přednášející nastíní významnost fenoménu knižní vazby v naší kultuře – její smysl utilitární i estetický. Účastníci se budou zároveň moci seznámit s knižním veletrhem Zámek plný knih.
- 20. 11. Jan Frolík, Jan Šindelář: přednáška Nedestruktivní průzkum pernštejnských hrobek v Pardubicích a Doubravníku
- V letech 2018 až 2023 proběhl nedestruktivní průzkum hrobek příslušníků rodu Pernštejnů v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích a v kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku. Hrobky byly dokumentovány pomocí mikrokamery a jejich vnitřek přesně zaměřen. V Pardubicích bylo možné identifikovat pohřeb Vojtěcha z Pernštejna v malované rakvi a ostatky Žofie Těšínské. Jen málo narušené jsou pohřby v Doubravníku s dobře dochovanými pozůstatky textilu.
- 27. 11. Veronika Doutlíková: Co všechno je potřeba udělat, aby exponáty zazářily před očima návštěvníků?
- Společně provětráme nejen depozitáře, ale hlavně fantazii a představivost, nahlédneme do skicáku výtvarníka a projdeme celým napínavým procesem vzniku muzejní výstavy.
- 4. 12. Lenka Šafářová: Botanické zajímavosti Pardubicka. Cesta časem a krajinou
- Příroda Pardubicka je dlouhodobě silně ovlivněna činností člověka, přesto i zde je možné najít přírodní unikáty. Společně projdeme botanicky zajímavá místa Pardubického kraje, dozvíme se něco o jejich nedávné i starší historii a prohlédneme si nejzajímavější zástupce z říše Rostlin.
- 18. 12. Petra Štěpánová, Jan Krčál: program Erbem a mečem s muzejními edukátory
- Co všechno bylo potřeba k tomu, aby rytíř prokázal svůj starobylý původ, udatnost a prestiž? Edukátoři Východočeského muzea vás seznámí se základními principy heraldiky a vojenství. Společně nahlédneme do pernštejnské zbrojnice a vyzkoušíme si rytířskou zbroj! Spojitost mezi rodovým erbem a rytířskou zbrojí byla velmi úzká, společně doprovázela rytíře na významných etapách jeho života. Program zakončíme tvorbou vlastního erbu a slavnostním ceremoniálem, při kterém budete slavnostně pasováni rytířem.