Už posedmé zve Východočeské muzeum na výstavu, která vznikla jen ve virtuální podobě. Jak napovídá její název, Telegrafia – babička Tesly tentokrát zavede návštěvníky do období první republiky do jedné z továren, které jsou s Pardubicemi nedomyslitelně spjaté. Na stránce tinyurl.com/telegrafia je výstava přístupná ode dneška.
„Telegrafia, pozdější Tesla, v uplynulém století dávala obživu mnoha obyvatelům Pardubic a okolí. V naší sbírce opatrujeme množství radiopřijímačů, telefonů a dalších přístrojů, které byly vyrobené v továrně, která vznikla v Pardubičkách v sousedství nemocnice rok po zrodu republiky. Její nejstarší historii dokumentují i fotografie v našem fotoarchivu,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Strategický podnik
Telegrafia, celým názvem správně „Telegrafia, československá továrna na telefony a telegrafy a.s.“ byla založena z podnětu tehdejšího Ministerstva pošt a telegrafů dne 18. října 1919. „Výroba, zaměřená na vývoj a produkci slaboproudých elektrických přístrojů, byla od počátku považována za strategicky důležitou pro zájem republiky, Telegrafia proto vznikla jako akciová společnost s většinovým státním podílem, financovaným Živnostenskou bankou,“ upozornil historik Zdeněk Horák, kurátor výstavy.
Válečná výroba
Historie Telegrafie odráží dějiny mladého československého státu. Dvacátá léta znamenala velký rozvoj rozhlasového vysílání a tedy i výroby krystalových radiopřijímačů. Vzestup ukončila hospodářská krize ve 30. letech, kterou Telegrafia překonala. „Za německé okupace byla továrna podřízena válečnému průmyslu a vyráběla například součástky k radarovým systémům. Práce na nových technologických novinkách pro okupanty vedla také k sabotážím výroby a spolupráci s odbojem,“ prozradil Zdeněk Horák. „Radiopřijímač Liberator, tajně vyvíjený za druhé světové války, možná ještě někdo najde doma na půdě,“ dodává.
Fotografie zaměstnanců i jejich domků
Součástí výstavy jsou i historické fotografie – například tehdejší propagační tablo výrobků, pohled do nitra továrny, snímky zaměstnanců, ale třeba i dobová fotografie domků dělnické kolonie Telegrafie, která v Pardubičkách stojí dodnes.
Po osvobození se strategický podnik ještě v závěru roku 1945 stal součástí rozsáhlého národního podniku. Sepětí s Pardubicemi však přetrvalo i do budoucna a nový název Tesla se vžil do pardubického vědomí jako jeden z určujících fenoménů dějin 2. poloviny 20. století.