Výstava světově uznávané sklářské výtvarnice Jiřina Žertová: Stopy uspořádaná k jejímu letošnímu jubileu v neděli končí. Návštěvníci tak mají poslední příležitost obdivovat rozměrné foukané skleněné objekty a působivé plastiky skládané z plochých skel, které jsou instalované v rekonstruovaných renesančních sálech pardubického zámku.
Výstava rekapituluje to nejlepší z autorčiny volné tvorby. „Název výstavy odkazuje ke stopám sklářských nástrojů, kterými autorka utváří povrch svých děl. Zároveň má význam přenesený: kurátor Ján Gajdušek představuje Žertovou jako všestrannou osobnost, která zanechala hluboké stopy nejen v příběhu českého skla, ale i v každém divákovi, který přišel s jejím dílem do styku,“ popsal výstavu kurátor uměleckoprůmyslové sbírky Východočeského muzea v Pardubicích Jan Ivanega.
Legendární osobnost českého skla
Jiřina Žertová se narodila 13. srpna 1932 v Praze. Vystudovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru monumentální malby a skla Josefa Kaplického. Vytvářela kompozice z částí foukaných do forem, dotvářených malbou nebo brusem. První ocenění získala už v roce 1957 na Milánském trienále. V 60. letech spolupracovala se sklárnami ve Škrdlovicích a v Novém Boru. V 70. letech se věnovala volné skleněné plastice. Od 80. let kombinuje sklo s kovem, dřevem, drátem, tabulkovým sklem a podobně.
Její díla vystavovaly prestižní galerie po celém světě – v New Yorku, Chicagu, Londýně, Hamburku, Frankfurtu nebo Tel Avivu. Jiřina Žertová má za sebou 65 let tvorby, je stále aktivní a patří ke špičce českého sklářství. Její dílo je trvale vystaveno i v pardubické expozici S.K.L.E.M. Ve sbírce pak Východočeské muzeum opatruje na tři desítky jejích plastik a váz. Instalaci výstavy podpořila společnost Transform z Lázní Bohdaneč.