Výstava Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru, společná putovní instalace Východočeského muzea v Pardubicích a Univerzity Pardubice, měla ve čtvrtek 3. dubna vernisáž v Senátu Parlamentu České republiky. Do Prahy ji pozvala senátorka Miluše Horská.
Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě od 16. století. Návštěvníci si mohou prohlédnout panely doplněné fotografiemi a galvanoplastickými kopiemi mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský. Začíná ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520.
„Název dolar má kořeny ve slově joachimsthaler, odvozeném od města Jáchymov. To dalo vzniknout označení thaler, v češtině tolar, holandsky daalder, až po známý americký dollar,“ vysvětlil genezi názvu autor výstavy Petr Vorel, historik Univerzity Pardubice a Východočeského muzea.
„Jsem ráda, že mohu v Senátu udělat historickou osvětu vzniku názvu dolaru, který má základ u nás v českých zemí v Jáchymově. Kdo v Čechách to dnes tuší? Možná by bylo dobré to připomenout i současnému prezidentovi USA a jeho administrativě,“ uvedla senátorka Miluše Horská.
Výstavu v Senátu doplňují mimořádné exponáty, kromě zvětšenin 12 historicky významných tolarů a dolarů jsou to především ukázky autentických tolarových mincí 16. až 19. století z různých koutů tehdejší Evropy, všechny ze sbírky Východočeského muzea.
„Výstava vznikla z numismatických sbírek našeho muzea a už cestovala po Evropě i zámoří,“ připomněl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Výstava v Senátu je další prestižní zastávkou a zároveň pozvánkou do naší numismatické expozice. Pod názvem Peníze si do hrobu nevezmeš ji návštěvníci najdou ve sklepení Zámku Pardubice,“ dodal Libánek.
Vernisáž zpestřila i degustace Sluneční bárky, speciálního piva inspirovaného výzkumem vzácné 3000 let staré bronzové nádoby, která obsahovala nejstarší prosné bylinné pivo v Evropě.
Výstava je v Senátu k vidění do 27. dubna.