Pernštejnky se vrátily do Španělska. Tentokrát v podobě výstavy Pernštejnské ženy a Evropa, kterou od 21. dubna 2022 hostí největší španělská univerzita Universidad Complutense. V režii Českého centra v Madridu bude výstava, kterou společně připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích a Univerzita Pardubice, putovat dále po Pyrenejském poloostrově.
„Jde o téma evropského významu. Ženy z rodu Pernštejnů sehrály zásadní roli při navazování vztahů mezi současným územím České republiky a Španělského království v průběhu 16. století. Pernštejnská příbuzenská síť se rozprostírala od Madridu až do Prahy a výrazně přispívala tomu, že se ve středoevropském prostoru šířily politické, náboženské i kulturní koncepty,“ uvedl výstavu ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Výstava na 15 panelech včetně interaktivních ukazuje, jak žily ženy z poslední generace Pernštejnů v 16. a 17. století. Provdaly se na Pyrenejský poloostrov a do Itálie, ale s rodinou čile komunikovaly a vyměňovaly si nejen dopisy, ale také portréty, recepty či nejnovější módní styly. Výstava po vernisáži ve francouzském Štrasburku v září 2020 okouzlila návštěvníky na Zámku Pardubice, Zámku Nelahozeves, v prostějovském muzeu i v Senátu Parlamentu České republiky.
Podkladem pro scénář výstavy byla kniha Pavla Marka, vedoucího Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. „Velice si vážím možnosti prezentovat výstavu na Universidad Complutense, která je největší a zároveň jednou z nejvěhlasnějších univerzit ve Španělsku. Madrid je navíc místem, kde strávily velkou část svého života hned dvě z dcer Vratislava z Pernštejna: Jana a Luisa,“ zdůraznil Pavel Marek. Jana z Pernštejna žila nedaleko královského paláce v tehdejší rezidenci vévodů z Villahermosy, Luisa v dodnes existujícím klášteře Descalzas reales, kde se stala dokonce abatyší.
Výstava bude v madridské univerzitě přístupná do konce května.