Stará Karlovina, hotel Veselka, bufet a vinárna Korzo – to jsou pojmy, které před pár desítkami let znal v Pardubicích snad každý. Dnes už ze staré čtvrti a vyhlášeného hotelu nezůstalo o mnoho víc, než dobové fotografie. A právě ty daly vzniknout nové webové výstavě Východočeského muzea v Pardubicích. Jmenuje se „Pardubice budovatelské. Proměny města v 70. a 80. letech na fotografiích“ a na stránce tinyurl.com/pardubicebudovatelske je přístupná od úterý 20. října 2020.
„Část muzejní práce opět přesouváme na internet. Pro další z našich webových výstav jsme zvolili téma proměny města Pardubic v 70. a 80. letech minulého století. Snad si naši virtuální návštěvníci stejně jako my rádi připomenou známá místa, která se postupně vytrácí z paměti, a zkusí poznat ta, která se zcela změnila,“ říká ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Náměstí Budovatelů
Na fotografiích tak ožívá například náměstí Budovatelů, dnešní Masarykovo. „Místo pro něj uvolnilo bourání jezdeckých kasáren. Budovatelské vlně podlehla i synagoga nebo hotel Veselka. Zelené předměstí zásadně proměnila stavba nového nádraží od architektů Karla Řepy a Karla Kalvody a budování Palackého ulice s panelovými domy,“ vysvětluje autorka výstavy, kurátorka Veronika Schiebelová.
Stará Karlovina
Asanaci podlehla čtvrť mezi třídou Míru a železnicí. „Charakteristickými budovami v této části města byly především přízemní domky, které lemovaly dlouhé ulice. Původní Karlova, Jiříkova, Žitná, Hostýnská a Jindřišská už jsou minulostí. Celé budoucí sídliště dostalo název Karlovina,“ upozorňuje Schiebelová.
Vystavené fotografie zachycují i zmizelý život tehdejších obyvatel města. „Můžeme tak nahlédnout do tehdejšího kadeřnictví na třídě Míru, do fronty na prodej vánočních kaprů u Grandu nebo mezi děti a kočárky před moderní samoobsluhu Jana v Polabinách,“ uzavírá kurátorka.
Výstava je pátou zveřejněnou na webových stránkách muzea, všechny jsou přehledně na www.vcm.cz/vystavy-a-expozice/webove-vystavy/