O důvod víc navštívit Zámek Pardubice budou mít zájemci od 26. května. Kromě dvou expozic a venkovní výstavy Východočeského muzea v Pardubicích se znovu otevře i vyhlídka na zámecké věži. Návštěvníci tak po vystoupání 172 schodů odmění výhled na Pardubice, Kunětickou horu a v případě dobré viditelnosti i na úbočí Železných, Orlických hor i Krkonoš. Hláska bude přístupná každý den od 10 do 18 hodin.
„Vzhledem k platným omezením může na hlásku zavítat najednou maximálně šest návštěvníků, aby se splnil povolený limit jedna osoba na deset metrů čtverečních plochy,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Na místě bude stejně jako v ostatních prostorech k dispozici dezinfekce pro návštěvníky, prostory i exponovaná místa jako zábradlí či kliky pravidelně ošetřujeme dezinfekcí,“ ujišťuje ředitel.
Na zámku pokračuje dvouletá rekonstrukce a čilý stavební ruch probíhá v zámeckém paláci i hospodářských budovách. „Návštěvníci v pokladně ve vstupní Labské bráně zámku dostávají jednoduchý plánek areálu, který jim ukáže cestu k jednotlivým expozicím. Nasměruje je do průchodu v paláci a odtud buď do expozice Pardubice – příběh města nebo do točitého schodiště hlásky, z kterého je mimořádně přístup do archeologické expozice a samozřejmě nahoru na věž,“ popisuje navigaci na zámku Matěj Bekera, vedoucí oddělení služeb. Výstava Pardubické parforsní hony v parkánu je volně přístupná, otevřená zůstává Východočeská galerie.
Věž je z konce 16. století
Původní tvrz ani vodní hrad neměly dominantní konstrukci věže. Hlavní budovou byl palác na místě dnešního severního křídla zámku. Až Vilém z Pernštejna nechal vybudovat hodinovou věž v severovýchodní části, dále severovýchodní bašty a na západní straně stavbu budoucí hlásky s točitým schodištěm. Tato stavba však převyšovala prostor severního křídla pouze střechou. Definitivní podobu získala až po tom, co Pernštejnové v roce 1560 prodali Pardubice Královské komoře – při úpravách stavitele Ulrica Aostalliho de Sala na konci 16. století. Věž měla sloužit jako dominanta objektu, byla věží hlásnou (proto hláska), kontrolovalo se z ní okolí a hlásilo případné nebezpečí (například příchod nepřátelských vojsk).
Nižší podlaží hlásky slouží jako depozitáře zoologie, paleontologie, ornitologie a textilu, její součástí je i část expozice archeologie. Hláska je o pár metrů nižší než Zelená brána, byla vybudována stejně jako zámek na navážce a vyhlídka se nachází o něco výš.
Hláska v číslech
Výška: 50 metrů
Výška vyhlídky: 30 metrů
Počet schodů: 172
Počet podlaží: 8