Omezení provozu, ale také nové příležitosti s sebou přináší rekonstrukce Zámku Pardubice. Expozice skla se 1. března po 20 letech návštěvnického provozu uzavře. Zároveň ale Východočeské muzeum mimořádně zpřístupní zámeckou věž hlásku.
Nová expozice skla od června
Současná expozice České sklo prezentuje výjimečnou muzejní sbírku české sklářské tvorby. Nová expozice s názvem S.K.L.E.M – Svět Krásy, Lehkosti, Elegance a Magie začíná vznikat v druhém patře jižního křídla zámku. „Otevření nově pojaté expozice plánujeme na konec června. Vznikne tu imaginární podoba města, která poskytne divákům větší příležitost pro rozvíjení fantazie a obklopí je krásou a elegancí skleněných objektů, proměňujících se světlem v různých úhlech pohledu,“ popisuje plánovanou expozici ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.
Výhled z hlásky
Stavební práce, které od loňského ledna probíhají v paláci i hospodářských budovách, zatím pohyb návštěvníků příliš neomezily. „I nyní mohou zájemci zavítat do expozic archeologie a historie města, otevřená zůstává Východočeská galerie. Do expozice archeologie bude přístup přes schodiště ve hlásce, rozhodli jsme se proto návštěvníkům nabídnout vyhlídku z ní. Od 3. března tak mohou vystoupat 172 schodů za výhledem na Pardubice, Kunětickou horu a v případě dobré viditelnosti i na úbočí Železných a Orlických hor,“ říká Tomáš Libánek.
Nižší podlaží hlásky slouží jako depozitáře zoologie, paleontologie, ornitologie a textilu, její součástí je i část expozice archeologie. „Ačkoliv je hláska o pár metrů nižší než Zelená brána, byla vybudována stejně jako zámek na navážce a vyhlídka se nachází o něco výš,“ upřesňuje Libánek.
Historie od 16. století
Původní tvrz ani vodní hrad neměly dominantní konstrukci věže. Hlavní budovou byl palác na místě dnešního severního křídla zámku. Až Vilém z Pernštejna nechal vybudovat hodinovou věž v severovýchodní části, dále severovýchodní bašty a na západní straně stavbu budoucí hlásky s točitým schodištěm. Tato stavba však převyšovala prostor severního křídla pouze střechou. Definitivní podobu získala až po tom, co Pernštejnové v roce 1560 prodali Pardubice Královské komoře – při úpravách stavitele Ulrica Aostalliho de Sala na konci 16. století, kdy zámek získal přibližně současnou podobu. Věž měla sloužit jako dominanta objektu, byla věží hlásnou (proto hláska), z níž se kontrolovalo okolí a hlásilo případné nebezpečí (například příchod nepřátelských vojsk apod.).
Hláska v číslech
Výška: 50 metrů
Výška vyhlídky: 30 metrů
Počet schodů: 172
Počet podlaží: 8