29. 6. 2013 – 29. 7. 2013, Bohemian National Hall v New Yorku
Výstava Millennial Heritage of Czech Currency (Tisíciletá tradice české měny od X. do XXI. století) se poprvé představila Českém národním centru v New Yorku u příležitosti výročí 20 let vzniku české koruny. Spolupořádaly ji Východočeské muzeum v Pardubicích, Univerzita Pardubice a Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.
Za nápadem i vlastní realizací výstavy stál prof. Petr Vorel, tehdy děkan Filozofické fakulty Univerzity Pardubice, který je členem Československé společnosti věd a umění a zároveň léta působí ve Východočeském muzeu jako historik a numizmatik. Petr Vorel na vernisáži výstavy představil také svou novou knihu From the Silver Czech Tolar to the Worldwide Dollar.
Současně byla ustavena nová česko–americká vědecká společnost The Comenius Academic Club, která uspořádala konferenci věnovanou odkazu Jana Amose Komenského.
Po měsíční prezentaci v Českém národním centru v New Yorku putovala výstava do českého krajanského centra v texaském La Grange. Výstava se konala pod záštitou hejtmana Pardubického Martina Netolického.
Výstava představuje rozsáhlou numizmatickou sbírku muzea, která v současné době čítá přes 50 tisíc předmětů. Přibližuje historické tradice současné české měny, které sahají až do poloviny 10. století. Netradiční formou ukazuje hlavní mezníky měnového vývoje, jimiž český stát, který v období středověku a raného novověku představoval hlavního evropského vývozce mincovního stříbra, přispěl k dějinám peněžního oběhu.
Dějiny české měny jsou v širším evropském kontextu představeny na 11 výstavních panelech fotografiemi a galvanoplastickými kopiemi vzácných historických mincí, které podle sbírkových originálů zhotovil restaurátor VČM Michal Vojtěchovský. Část je věnována současné české korunové měně, existující od roku 1993.