4. 3. 2020 od 18 h, přednáškový sál
Počátky zpracování kovů ve Starém světě a jejich odraz v českých nálezech
Jaké byly první artefakty z kovu, které poprvé vzešly z rukou člověka? První měděné předměty jsou známy již od 9. tisíciletí př. Kr. na Předním východě, kde jen o něco později poprvé došlo i k extrakci kovů z rud. Metalurgické a prospektorské znalosti se záhy rozšířily z Anatolie i na Balkán, odkud se dostaly výrobky z mědi i na naše území. Ve 4. tisíciletí je slévání kovu, konkrétně mědi, doloženo již i v Čechách. Kromě ní nelze v pozdní době kamenné opomenout zpracovávání zlata a podle moravských nálezů nelze vyloučit ani výrobu předmětů stříbrných. Eneolitická kovová metalurgie pak vyvrcholila s nástupem slévání bronzu na počátku 2. tisíciletí př. Kr.
Přednáší PhDr. Miroslav Dobeš, Ph.D.
přednáškový sál
V souvislosti s mimořádnou situací týkající se koronaviru jsou přednášky od 11. 3. až do odvolání zrušeny.
Archeologické přednášky pořádá Východočeské muzeum vždy na jaře a na podzim. Archeologické oddělení prostřednictvím přednášek pro veřejnost přibližuje práci archeologů, prezentuje výsledky nejnovějších výzkumů anebo vzdělávacím způsobem sděluje možné interpretace jednotlivým artefaktů či archeologických situací a uvádí je do širších geografických a historických souvislostí.
Přednášky se konají v přednáškovém sále vždy ve středu. Vstupné je 40 Kč.
Přednášky pro veřejnost v obcích
Po domluvě s Mgr. Terezou Joškovou lze zdarma uspořádat prezentaci o archeologických nálezech objevených v rámci dané obce. Pro přednášku je třeba ze strany zájemce zajistit příhodné místo, promítací plochu a přístroj na promítání.