Horkovzdušný balón nad pardubickým zámkem měl v úterý 24. srpna připomenout historickou událost. Tou bylo přistání balónu francouzských větroplavců, které před 130 lety přinesl vítr z Prahy do Pardubic. Východočeské muzeum v Pardubicích bohužel muselo netradiční akci zrušit – kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.
„Předpověď počasí je neúprosná, předvídá vítr o síle podstatně větší, než maximálně povolené dva metry za sekundu. Za těchto podmínek by ani upoutaný balón na valech nebyl bezpečný,“ vysvětlil ředitel muzea Tomáš Libánek. „Akci bohužel musíme zrušit bez náhrady, už toto byl druhý možný termín,“ řekl.
Ve čtvrtek 13. srpna 1891 Francouzi Louis Godard a Eduard Sourcouf podnikli let balonem Victor Hugo ze Zemské jubilejní výstavy v Praze do Pardubic. V Národních listech se dochovala reportáž z tohoto poněkud dramatického letu. Zaznamenal ji snad poručík hrabě Coudenhove, který se letu také účastnil.
Národní listy tehdy psaly: „Pražský výstavní balon nad Pardubicemi. Celé město bylo na nohou, když se objevil na obzoru. Plul nad námi ve výši asi půldruhého sta metrů a bylo patrno, že smělí vzduchoplavci hodlají zde sestoupiti. Bylo několik minut po půl osmé. Proud vzduchový unášel balon přes cukrovar, hotel Doskočilův, sklad páně Stausův přes nádraží, kdež na chrudimské silnici snesl se skoro až k zemi asi tři sta kroků od města. Ale opět zvedl se balon a plul volně dále v neveliké výši k Vinici, výletní to restauraci, asi čtvrt hodiny vzdálené, na vesničku Pardubičky, za nimiž konečně k zemi dopadl. Z Pardubic spěchalo tam na sta lidi, již přivítali větroplavce, zatím šťastně sestoupivší,“ citoval z dobového tisku historik Jan Tetřev.
„K desáté hodině, když vyprázdněn, sbalen a složen byl balon, byli vzduchoplavci i s balonem za velikého vzrušení přivezeni do města. Balon uložen byl v domě p. barona Krause, hosté uvedeni do Měšťanské besedy. Dnes (v pátek) o osmé hodině ranní odjíždějí vzduchoplavci v kočárech na Kunětickou horu, aby si prohlédli starobylý slavný hrad,“ doplnil ještě Tetřev.