Jak bude vypadat budoucí společenský trakt a návštěvnické centrum na Zámku Pardubice? Dvě architektonická studia – AI DESIGN světoznámé architektky Evy Jiřičné a TRANSAT architekti Petra Všetečky – dokončují studie, které na tuto otázku odpoví. Prohlédnout si je můžete na výstavě Budoucnost Zámku Pardubice – Reprezentativní sály zámeckého paláce a návštěvnické centrum, která se koná v provizorním společenském sále zámku (bývalá expozice skla) od 3. září.
Zámek Pardubice a Východočeské muzeum v Pardubicích letos vstupují do nové éry. Stavebníci a restaurátoři dokončují rozsáhlé rekonstrukční práce, které znamenají skutečný historický předěl, a zároveň se připravují navazující projekty. „Pardubický kraj, který ji zřizovatelem muzea, má promyšlenou vizi, jak muzeum a celý zámecký areál při možném využití evropských fondů rozvíjet,“ vysvětluje 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Zámek je srdeční záležitost Pardubáků včetně mě samého. Současná rekonstrukce skončí začátkem příštího roku a je potřeba mít připravené projekty, které na ni naváží a proměnu zámku v pernštejnskou rezidenci dokončí. S pomocí špičkových architektů, jakými jsou Eva Jiřičná a Petr Všetečka, věřím, že naše práce nezůstane uprostřed cesty. Pardubický zámek si to zaslouží,“ zdůrazňuje Línek.
Nový sál převezme úlohu rytířských sálů
Společenský trakt zámeckého paláce navrhuje architektka a designérka Eva Jiřičná a její pražský ateliér AI DESIGN, který založila s architektem Petrem Vágnerem. Jádrem reprezentativních prostor bude společenský sál ve třetím podlaží. Ten byl v době svého vzniku druhým největším reprezentativním sálem v Čechách po Vladislavském sále na Pražském hradě a do loňského roku v něm sídlila expozice skla. V rámci nového projektu se k sálu dostaví reprezentativní foyer o podlaží níže a také zázemí pro catering, šatny a hygienické zázemí. Propojí se tak druhé a třetí podlaží, aby oba velké sály severního křídla tvořily organický celek. Součástí návrhu bude i včleněné nové reprezentativní schodiště. Projekt přispěje k rozvoji společenské úlohy významné národní kulturní památky a ochraně památkově hodnotných prostor rytířských sálů, které zůstanou ušetřeny větších společenských akcí.
„Podílet se na rekonstrukci pardubického zámku je úžasná příležitost vrátit místním obyvatelům i návštěvníkům zážitek, který tato výjimečná památka nabízí. Vrátit zámku jednu z jeho funkcí - být centrem kulturního života - přispěje k obohacení mnoha různých zkušeností včetně sdílení krásy, kterou tato stavba poskytuje. Celá velká rekonstrukce, jejíž jsme my jenom malou součástí, slibuje obohacení života jak památky samé, tak i těch, kteří ji navštíví,“ říká o projektu Eva Jiřičná.
Návštěvnické centrum se přesune na nádvoří
Vybudování návštěvnického centra a expozičních prostor v hospodářských budovách se zhostil architekt Petr Všetečka z ateliéru TRANSAT architekti. Budova, ze které se po roce 2022 vystěhuje galerie, se dočká revitalizace. Pro kvalitnější fungování zámku a muzea vznikne v přízemí moderní návštěvnické centrum. V prvním nadzemním podlaží pak vyrostou nové stálé expozice Východočeského muzea.
„V našem architektonickém dialogu s pardubickým zámkem a jeho hospodářskými budovami jdeme cestou odkrývání zaniklých prostorových souvislostí, ale i vytvářením spojení nových. Snažíme se přitom domům vrátit osobitost a učinit je prostupnými i vstřícnými pro naše časy. Inspirací je nám autentická pernštejnská architektura, která je - i přes opakování určitých motivů - pokaždé originálem, nositelem osobních poselství,“ prozrazuje architekt Petr Všetečka. Ten je také autorem generelu architektonické prezentace zámku, který mohli návštěvníci vidět na výstavě v roce 2017. Jeho koncepce vznikla ve spolupráci s dalšími předními českými architekty – Ladislavem Lábusem a Josefem Pleskotem.
„Za vstupní branou úchvatného pardubického zámku neustále pulsuje život, který je naplněn esencí práce muzejníků, rytmem společenských událostí, majestátností památky i lehkostí procházky po mohutných zelených valech. Vše potřebuje své. Snoubit jednotlivé provozy v pozoruhodně komplikovaném areálu nejde bez pokory i odvahy zároveň. Kolem architektonického rozvoje zámku se soustředili lidé, kterým ani jedno nechybí,“ uzavírá ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.