Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Dny evropského kulturního dědictví v muzeu: prohlídky zámku i depozitáře v Ohrazenicích

Památky spojují svět, to je téma letošních Dnů evropského kulturního dědictví. Východočeské muzeum v Pardubicích se v neděli 8. září 2024 od 10 do 17 hodin otevře veřejnosti s nabídkou prohlídek jak na pardubickém zámku, tak i v depozitáři v Ohrazenicích. Vstup je zdarma, na prohlídky je ovšem nezbytná rezervace.

Zámek Pardubice: Expozice, výstavy a archeologické objevy

Na pardubickém zámku budou volně přístupné expozice věnované sklu, numismatice a prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence. „Otevřené budou také aktuální výstavy jako Exit 91 / Vykopávky, která představuje dosud nejrozsáhlejší záchranné archeologické výzkumy v Pardubickém kraji. Shrnuje fascinující historii ukrytou pod 11 silnicemi o délce 91 kilometrů, láká například na skleněnou lahvičku z římských syrských dílen, damaskový meč nebo nejstarší doloženou dřevěnou studnu na světě,“ zve ředitel muzea Tomáš Libánek.

„Pro ty, kteří chtějí zažít ještě více, jsou připraveny komentované prohlídky výstavy Exit 91 / Vykopávky. Tyto prohlídky se konají v 11, 13 a 15 hodin, avšak vzhledem k velkému zájmu je nutné si místo předem rezervovat na e-mailu rezervace@vcm.cz,“ připomíná ředitel muzea Tomáš Libánek.

Depozitář v Ohrazenicích: Poklady ukryté za branami

„Depozitář v Ohrazenicích, který běžně není veřejnosti přístupný, nabídne ukázku sbírkových předmětů, které nás spojují se světem,“ vysvětluje historik a vedoucí odborného úseku muzea Matěj Bekera. „K tomu jsou připraveny i speciální prohlídky s kurátory a restaurátory, kteří vás provedou nejen depozitáři, ale i procesem příjmu a péče o sbírkové předměty,“ říká Bekera. Tyto prohlídky jsou plánované ve 13 a 15 hodin a také je nutné se předem přihlásit na e-mail rezervace@vcm.cz.

Tradice od roku 1991

Památky se otevírají veřejnosti každé září v rámci Dnů evropského dědictví už od roku 1991. Akce slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví.