Zámek Pardubice bude letos podruhé hostit Pardubický festival piva. V sobotu 17. června od 12 do 20 hodin se na festivalu předvedou nejen regionální pivovary z východních Čech, ale také jedna unikátní lahůdka. Pivovar Bohdaneč ve spolupráci s Experimentálním pivovarem Univerzity Palackého uvařil nejstarší pivo v Evropě a ochutnávku přiveze právě na pardubický zámek.
Pivo na festival dorazí především z východních Čech – Beránek, Mordýř, U Vojtěchů, U Hušků, Rodinný pivovar 713 HK, Klenot, Zbraslavská koza, Loutkář, Pivovar U Přeška, Lončák, Clock nebo Kamenice nad Lipou. Až na výjimku.
3000 let stará receptura
Pivovarníci z Bohdanče na Kutnohorsku přivezou první várku piva Sluneční bárka. „Když se vědcům podařilo rozluštit, že vzácná bronzová nádoba nalezená v Kladině na Pardubicku obsahovala nejstarší pivo ve střední Evropě, pokusil se jej chemik a člen vědeckého týmu Lukáš Kučera z Univerzity Palackého v Olomouci rekonstruovat,“ vysvětluje ředitel pořádajícího Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. V pivu vařeném z prosa se snoubí chuť světlíku, mochny, tužebníku, jitrocele, pelyňku a připomíná dnešní pivo typu Gruit.
Sblížení s bohy pro prvních 700
Název Sluneční bárka vychází z výzdoby bronzové nádoby. „Precizně propracované tepání bylo spojené s kultem Slunce. Tažní ptáci táhnou bárku se slunečním kruhem. Motiv odkazuje na náboženské zvyklosti lidí doby bronzové a jejich představy o fungování světa a vesmíru. Nápoj měl sbližovat jeho uživatele s Bohy,“ doplňuje Libánek s tím, že vzácné vědro je uložené právě ve sbírkách Východočeského muzea v Pardubicích. První várku Sluneční bárky ochutná prvních 700 návštěvníků, ochutnávka je v ceně vstupenky (50 korun).
Pikniky a koncerty
Zámecký areál s valy nabídne kromě piva a pivních specialit ideální odpočinkové prostředí pro pikniky, posezení na nádvoří a v parkánu – ať už na ochutnávku lokálních piv či burgerů, sendvičů, grilovaného masa i vegetariánské kuchyně. O živou hudbu se na festivalu postarají od 17 hodin kapely Endee a Monantes.