Předáním vzácného artefaktu vyvrcholil v úterý 19. listopadu 2019 přednáškový cyklus Východočeského muzea v Pardubicích, který připomněl listopadové dny roku 1989 i historii revolucí, povstání a rebelií v českých dějinách. Na besedě s pamětníky sametové revoluce v Pardubicích daroval vlajkonoš Jiří Kubík muzeu vlajku, která tehdy vlála nad hlavami demonstrantů ze střechy hotelu Grand.
Na Zámku Pardubice se tento týden uzavřel přednáškový cyklus Od Žižky k sametu: tradice českých „rebelií“, který u příležitosti výročí obnovení demokratických poměrů mapoval české rebelie a revoluce od 15. století do současnosti. V debatě účastníků listopadu 1989 v Pardubicích vzpomínali na své osobní zážitky tehdejší disidentka a spoluzakladatelka Občanského fóra v Pardubicích Jarmila Stibicová, architekt Miroslav Petráň, sociolog Michal Vajrauch, bývalý rektor Univerzity Pardubice Oldřich Pytela, někdejší politický vězeň Jiří Kubík a přímý účastník demonstrace na Národní třídě Zdeněk Kratochvíl.
Kromě svědectví o průběhu událostí a roli, kterou při tom sehráli, hovořili o odkazu idejí sametové revoluce a jejich naplnění či nenaplnění. Zaznělo, že požadavky na základní svobody byly splněny, ale to ostatní nespadne z nebe, nelze jen něco nárokovat. Pokud lidé nebudou chodit k volbám, zajímat se o život ve svých obcích, ve svém regionu a vyjadřovat se k němu, podílet se na něm, nemohou si stěžovat. Se svobodami totiž přišla i odpovědnost za jejich naplňování a potřeba občas něco obětovat. Většina diskutujících vidí naději v současné mladé generaci. Ta je podle nich oproti generaci tzv. Husákových dětí méně zaměřena na konzum. „Historický vývoj nás učí, že nadšení časem vyprchá. Pracuji ale s mladou generací a vidím, že se zajímají, ptají se, jsou ochotni něco dělat,“ prohlásila Jarmila Stibicová.
Revoluci připomíná výstava
Na vlastní zážitky z listopadových dní zavzpomínal i patron přednáškového cyklu, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který tehdy spolu s pozdější primátorkou Pardubic Hanou Demlovou zastupoval obnovenou Lidovou stranu a zahájil její spolupráci s nově vzniklým Občanským fórem. Zároveň přítomné pozval k zhlédnutí výstavy s názvem Než přišla svoboda, kterou připravila muzea zřizovaná Pardubickým krajem pod vedením Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Výstava je nyní až do konce roku k vidění na nádvoří Zámku Pardubice. „Na školách se bohužel toto období našich dějin moc neučí. O to větší radost mám, když vidím, jak si výstavu se zájmem prohlíží nejen třeba maminka s kočárkem, ale i středoškoláci,“ řekl Línek.
Vlajka z Letné i Grandu pamatuje rok 1945
V závěru diskuze předal Jiří H. Kubík za sebe a svou rodinu řediteli Východočeského muzea Tomáši Libánkovi originální lehce natrženou československou vlajku, symbol revolučních dní z roku 1989 v Pardubicích. On a občas i jeho bratr s ní stáli na střeše hotelu Grand nad zaplněným náměstím Osvobození, dnešním náměstím Republiky v listopadu a prosinci 1989 i při návštěvě nově zvoleného prezidenta Václava Havla v lednu 1990. Vlajku jejich rodina, která byla podle jeho slov vystavena komunistické perzekuci už od konce druhé světové války a pak znovu v 80. letech, použila ve veřejné manifestaci už v květnu 1945 při osvobození země nebo v srpnu 1968 proti okupaci Sovětskou armádou. „Otec mi v listopadu osmdesát devět řekl: jestli ji nesežraly myši, tak ji vezmi a něco s ní udělej. A se syny vyrazil do ulic. Vlála tedy na demonstracích na Václaváku i na Grandu,“ vzpomínal Jiří H. Kubík.
Muzeum bude vlajku rodině půjčovat
Vlajka se silným historickým příběhem se stane součástí sbírky praporů. „Za Východočeské muzeum moc děkuji. Naše muzejní práce spočívá mimo jiné v tom, že si ty příběhy vyprávíme nejen skrze písemné prameny, ale i přes artefakty, které jsou uloženy v muzeu,“ komentoval předání ředitel muzea Tomáš Libánek. „Počítáme s tím, že bude vaší rodině k dispozici právě při významných okamžicích, jako je 17. listopad, aby vlajka mohla fungovat, tak jako doposud,“ přislíbil.