Přemýšleli jste někdy nad tím, jak současnou podobu Pardubic ovlivnil sport? Co přinesla celostátní Výstava tělesné výchovy a sportu v roce 1931, jak centrum proměnily letní a zimní stadion? Východočeské muzeum v Pardubicích v letošním roce pokračuje v projektu Zmizelé Pardubice, tentokrát s podtitulem Město sportu. Panely s historickými i nedávnými fotografiemi se od 24. dubna objeví na třech místech Pardubic – na náměstí Republiky u zvonice, v Tyršových sadech a před zimním stadionem.
Série venkovních panelových výstav již podruhé zavede obyvatele města do zmizelých časů, připomene dávno ztracené budovy a místa, která dnes známe pouze z fotografií. V minulém roce byla tématem zaniklá synagoga. „Letos se podíváme na místa úzce spjatá s pardubickým sportem. Na místa, kde se odehrávaly důležité sportovní a společenské okamžiky. Na náměstí Republiky, do Tyršových sadů a k zimnímu stadionu,“ zve ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Fotografie zachycují proměny od počátku 20. století. Dokládají tak složitou proměnu místa, které je neodmyslitelnou součástí sportovního a kulturního života ve městě,“ dodává.
Tyršovy sady, dnes oblíbený městský park, vznikly zvelebením luk pod zámkem během příprav na celostátní Výstavu tělesné výchovy a sportu v roce 1931. Spolu s nimi využili organizátoři i prostor dnešní Sukovy třídy a náměstí Republiky. „Podařilo se jim položit základy veřejného prostoru tak, jak jsme zvyklí ho využívat skoro 100 let. Hlavní osa výstavy, vedoucí parkem, je dodnes patrná,“ připomíná Libánek. Zimní stadion, který se nachází hned vedle letního stadionu, je již téměř 80 let nedílnou součástí veřejného prostoru města. Právě tyto lokality dnes připomínají nejen rozvoj sportovní infrastruktury, ale i proměnu městského prostoru ve prospěch široké veřejnosti.
Výstava potrvá do 17. října 2025. Vznikla ve spolupráci s městem Pardubice a Městským obvodem I, záštitu nad ní převzala náměstkyně primátora Jiřina Klčová.