Dřevo je materiálem, který nás dodnes obklopuje takřka na každém kroku, a to navzdory tomu, že se dnešní době někdy přezdívá „plastová“. Východočeské muzeum v Pardubicích mu bude věnovat celý tematický měsíc. V březnu tak návštěvníci tento fascinující materiál potkají během přednášek, dětských programů, mimořádných prohlídek, přírodovědných procházek a dalších akcí.
„Muzeum nabízí možnost nahlédnout na dřevo nejen jako na materiál, ale jako na klíč k pochopení historie, umění a řemesel. Každý artefakt má svůj příběh a prostřednictvím Měsíce dřeva mohou návštěvníci prozkoumat, jak dřevo formovalo naši kulturu a každodenní život,“ říká k tematickému měsíci ředitel muzea Tomáš Libánek.
Měsíc dřeva otevře ve středu 6. března v 17 hodin přednáška nazvaná Pravěká studna a monoxyl pohledem experimentální archeologie. Radomír Tichý bude mluvit o opracování dřeva kamennými broušenými nástroji mladší doby kamenné v průběhu archeologického experimentu. Prozradí, co se odborníci dozvěděli o výrobě nástrojů samotných, o výrobě člunu dlabaného z kmene stromu – monoxylu a o roubení studny, která byla nalezena u Ostrova a je nejstarší datovanou dřevěnou konstrukcí na světě.
Děti s rodiči mohou vyrazit 12. března od 16 hodin na setkání Zubříkova klubu, který se bude věnovat řemeslu truhlářů, tesařů a šindelářů včetně sestavení vlastní šindelové střechy.
„Výjimečná příležitost nahlédnout do depozitáře a restaurátorských dílen v Ohrazenicích se zájemcům naskytne 21. března. Historik umění Jan Ivanega ukáže, jak se dřevo pod rukama zručných řezbářů a sochařů proměňovalo v sochy světic a světců a restaurátorka dřeva Eva Salavcová přiblíží, jak o tak podmanivý materiál správně pečovat,“ zve vedoucí odborného úseku muzea Matěj Bekera. Prohlídka Poklady ze dřeva začíná v 15 hodin.
V sobotu 16. března ve 13 hodin se do centra dění dostane vzácná pernštejnská truhla ukrytá pod zámeckou kaplí. Návštěvníci se společně s archeologem Janem Musilem vypraví objevovat tajemství a záhady spojené s tímto unikátním pozdně gotickým pamětníkem slávy rodu Pernštejnů.
Ani na Velikonocích na zámku 24. března nebude dřevo chybět. Zkušený košíkář Vojtěch Váňa předvede pletení z vrbového proutí. Kouzlo a půvab lipového dřeva představí na tradičních soustružených hračkách truhlář Alois Doležal z Předhradí. Do tajemství ruční výroby dýmek a fajfek dá nahlédnout Stanislav Baťa z Proseče a umělecký řezbář Radek Smejkal na nádvoří zámku mezi 14 a 16 hodinou vykouzlí ze dřeva sochu.
Měsíc dřeva uzavře 30. března od 14 hodin procházka po dřevinách v zámeckém areálu s botaničkou Lenkou Šafářovou. Podrobné informace a vstupenky najdou zájemci na webu https://vcm.cz/navstivte-nas/akce/brezen-mesic-dreva/
Program Měsíce dřeva:
- Středa 6. 3. od 17:00: Přednáška Pravěká studna a monoxyl pohledem experimentální archeologie od Radomíra Tichého. Zjistěte, jak se vyráběly "pravěké" studny. Přednáškový sál Zámku Pardubice, vstupné 50 Kč.
- Úterý 12. 3. od 16:00: Zubříkův klub – Zubříci pod střechou. Interaktivní program o dřevozpracujících řemeslech pro děti. Objevte svět truhlářů, tesařů a šindelářů, přijďte si zkusit položit šindel! Pedagogický ateliér, vstupné 50 Kč.
- Čtvrtek 21. 3. od 15:00: Poklady ze dřeva. Exkluzivní prohlídka depozitáře a restaurátorských dílen s historikem umění Janem Ivanegou a restaurátorkou dřeva Evou Salavcovou. Depozitář Ohrazenice, vstup zdarma, z důvodu omezené kapacity nutná rezervace míst na e-mailu rezervace@vcm.cz.
- Sobota 16. 3. od 14:00: Prohlídka Pernštejnské truhly s archeologem Janem Musilem. Kaple Tří králů, vstupné 180 Kč plné, 90 Kč snížené.
- Neděle 24. 3. od 10:00 do 17:00: Velikonoce na Zámku. Netradiční jarmark s ukázkami řemeslné zručnosti a zpracování dřeva, včetně soustružených figurek od Aloise Doležala a ruční výroby dýmek Stanislava Bati. Vstup zdarma.
- Sobota 30. 3. od 14:00: Procházka po dřevinách v zámeckém areálu s botaničkou Lenkou Šafářovou. Vstup zdarma.