Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

O Pernštejny je na pardubickém zámku zájem, expozice nabízí novinku

Letos v září jsou to přesně dva roky, kdy Východočeské muzeum otevřelo poprvé v historii zámecký okruh. Je věnován Pernštejnům a počátkům renesance a tento slavný rod se tak po více než půl tisíciletí vrátil na svoje významné sídlo v Čechách. Nyní přichází muzeum v rámci Roku Vojtěcha z Pernštejna s novinkou a chystá i další obohacení expozice.

„Pro Pardubický kraj, jako vlastníka Zámku Pardubice, bylo vybudování zámeckého okruhu významným počinem. Mohli jsme si to dovolit díky několika evropským dotacím, se kterými byly dokončeny dvě třetiny rekonstrukce zámku. Mám radost, že okruh s názvem Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách je nejnavštěvovanějším z nabídky zámku i muzea. Celkem si jej už prohlédlo více než 26 tisíc návštěvníků,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo pro návštěvníky zářijových Dnů evropského kulturního dědictví jednu novinku. V zámeckém prohlídkovém okruhu umístilo krátký film, který shrnuje poznatky z nedávného průzkumu hrobky Vojtěcha z Pernštejna.

Vojtěch z Pernštejna, syn Viléma z Pernštejna, se narodil v roce 1490. Šel v otcových šlépějích a stal se nejvyšším královským hofmistrem. Zemřel náhle 17. března 1534. Pohřben je v kostele sv. Bartoloměje, kde jeho hrobku zdobí mramorový náhrobek, na kterém je Vojtěch vyobrazen v rytířské zbroji.

Do samotné hrobky pod náhrobkem dlouho nikdo nevstoupil, v tomto století odborníci pouze nahlédli dovnitř otvorem při průzkumu kostela v roce 1995 a potom speciální kamerou v roce 2019. Ve filmu o nových poznatcích mluví archeolog Jan Frolík. Návštěvníci se tak dozví například to, že rakev Vojtěcha z Pernštejna je malovaná, s nápisem I.N.R.I. a obrazem Ježíše na kříži.

Nové krátké video doplnilo stávající filmy, které si návštěvníci mohou pustit v takzvaném Arnoštově rondelu v první části prohlídky – animovanou pověst o získání rodového znaku Pernštejnů a dokument Pernštejnové.

„Krátká videa si mohou návštěvníci sami pustit nejen při Dnech evropského dědictví, ale i při běžných prohlídkách. Pernštejnský okruh plánujeme vylepšovat i dalšími novinkami, jako první to bude model opevnění zámku a posléze se chceme více věnovat i rybníkářství na Pardubicku za Pernštejnů,“ dodává ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách je celoročně přístupný prohlídkový okruh, který návštěvníky provádí hlavními sály i komnatami pardubického zámku. Návštěvníci si jej mohou projít samostatně nebo s průvodcem.