Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pernštejnlove 2024: Festival se pochlubil pestrým programem a skvělou návštěvností

Divadelní festival pod širým nebem Pernštejnlove na pardubickém zámku má za sebou svůj devátý ročník. Na třech scénách od 30. července do 3. srpna uvedl 11 divadelních představení a čtyři koncerty. Necelé dva tisíce diváků si užily hry o lásce ve všech podobách – převažovaly komedie, nechybělo ale ani monodrama či moderní adaptace Goetha.

„Letošní ročník se vydařil ve všech směrech. Až na jednu výjimku panovalo skvělé počasí umocněné vyhřátým nádvořím renesančního zámku, těšila nás vysoká návštěvnost, spokojení vystupující i báječné publikum. Každý rok se snažíme festival zlepšit a příští jubilejní desátý ročník bude výzva,“ neskrýval radost Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival pořádá společně se spolkem NaEx.

Diváci se od srdce zasmáli s Komedií o komikovi s Miroslavem Táborským a Filipem Tellerem. Humorné situace přinesla i komedie Divadla Bez zábradlí Láska z mládí s Romanem Zachem v hlavní roli, která zámecké nádvoří vyprodala už před zahájením festivalu. Mrazení v zátylku zažili při Utrpení mladého Werthera v podání Horáckého divadla Jihlava. Černý humor i dojemné momenty nabídlo představení Čekání před nebeskou bránou, které diváci odměnili ovacemi a potleskem ve stoje. Své publikum si našla kontroverzní inscenace Nenávidím tě, Bukowski! Broukovcova Kamdivadla z České Kamenice, která byla na programu jako půlnoční představení.

„Soubory ve svých hodnoceních vyzdvihovaly kouzelné prostředí zámku a naše diváky. Jsou velmi pozorní a umí přijmout i náročnější dramatiku. Těší nás, když se k nám umělci rádi vracejí,“ prozradila dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová.

Pardubický open air se tradičně koná na přelomu července a srpna. A má velké štěstí – za svou existenci nemusel zrušit ani jednu produkci. „Počasí letos vyšlo na jedna minus,“ usmívá se dramaturgyně Kateřina Fikejzová Prouzová s tím, že Zabijáka Joa karlovarského Studia D3 sledovali diváci za mírného deště v pláštěnkách.

Festival Pernštejnlove je specifický a výjimečný svou lokalitou a dramaturgií. Pardubický zámek mu dodává podmanivou atmosféru. Dramaturgie nabízí téma lásky v inscenacích oddechových i náročnějších. Letošní ročník nabídl v pečlivě vyváženém programu široké rozpětí žánrů. Hudební program festivalu se vyznačuje různorodostí a kvalitou, spojuje prvky několika hudebních žánrů. Dramaturgická linka je založena na mixu stylů, který zahrnuje folk, pop, jazz, indie a experimentální hudbu. Letos si návštěvníci užili Helenu Kalambovou s kapelou, Matěje Metoděje Štrunce & Ateliér, Be4eight a kapelu něco něco.

Festival nabízí několik scén: hlavní scéna na velkém nádvoří je pro větší produkce, šapitó na valech pro méně početné projekty, často jde o show jednoho herce a koncertní prostor v zámeckém parkánu, kde hrají nezávislé, kvalitní hudební skupiny.

Záštitu nad akcí převzali senátorka Miluše Horská, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstkyně primátora města Pardubic Jiřina Klčová. Podpořila jej řada firem a organizací, zejména Statutární město Pardubice, Pardubický kraj, Eurovia, Prodin či Elektrárny Opatovice.