Překvapení pro archeology připravil Ladislav Frémuth z Bělečka na Pardubicku. Při rozhrnování zeminy z výkopu pro uložení septiku nalezl téměř dvě stovky stříbrných mincí z konce 17. století. Nález v neděli oznámil, a tak archeologové Východočeského muzea v Pardubicích provedli v pondělí 20. dubna dohledávku.
„Archeologové místo prohledali, zdokumentovali nález a pomocí detektoru kovů dohledali ještě další stříbrné mince. Celkem jsme jich napočítali 189. Mince nyní posoudí numizmatik,“ oznámil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
„Podle prvotního ohledání tvoří tento početný soubor krejcary, tříkrejcary, šestikrejcary a patnáctikrejcary ražené v druhé polovině 17. století, většinou mezi lety 1670 až 1700, tedy převážně v době vlády Leopolda I. Je to na svou dobu typická směsice běžných nominálů, která se zachovala ve velmi pěkném stavu. Evidentně byly mince uchovány v sáčku nebo keramické nádobě,“ vysvětluje vedoucí odborného úseku muzea a numizmatik Ladislav Nekvapil. „Jsou to ražby z různých německých teritorií, převažuje rakouská ražba, ale našli jsme i ražbu olomouckého biskupství. Více zjistíme až po důkladném numismatickém rozboru,“ dodává Nekvapil.
„Podařilo se objevit i několik desítek keramických fragmentů různého stáří. Ty teď musíme laboratorně ošetřit a vyhodnotit, zda s pokladem souvisí,“ upřesnila archeoložka Tereza Jošková. „V rámci dohledávky ještě vykopeme menší kontrolní sondu,“ dodala.