Kde býval v Pardubicích pernštejnský špitál? Kde stával hotel Kotel, židovská synagoga či kde najdete Krudencův palác? Další mimořádná prohlídka Východočeského muzea v Pardubicích nazvaná Zelené Předměstí – centrum nových Pardubic návštěvníky zavede na dnešní třídu Míru a do jejího okolí a přiblíží její neobyčejný historický vývoj. Koná se v sobotu 14. března od 13 hodin.
„Zelené předměstí, zvané také Dlúhé nebo Pražské, se výrazně rozvíjelo už za pánů z Pernštejna, stěžejní vývoj však zaznamenalo až v 19. století, kdy se stalo hlavním obchodním a kulturním centrem města,“ upozorňuje průvodkyně Východočeského muzea v Pardubicích Ivana Weinerová a doplňuje, že třída, která se postupně jmenovala Na Zeleném, Královská, Wilsonova, Na Zeleném, Stalinova a Míru, vznikla jako cesta na Prahu.
Prohlídka představí historii a architektonický vývoj této části dnešního centra Pardubic, které vyrostlo kolem hlavního městského bulváru a stalo se tak místem pro vybudování řady reprezentativních obytných, obchodních či administrativních domů. „Zvláštní pozornost budeme věnovat výrazným architektonickým objektům – například Krudencovu paláci (dnešní palác Hybských), Krausovu domu, někdejšímu hotelu Střebský, kostelu sv. Jana Křtitele nebo už neexistujícímu hotelu Veselka,“ zve průvodkyně Weinerová.
Prostor dostanou osobnosti a příběhy, které jsou s touto lokalitou spjaté, mezi jinými aviatik Jan Kašpar nebo členové odbojového výsadku Silver A. Stranou nezůstane ani okolí včetně někdejší městské řeky, kde fungovaly mlýny, hutě, valcha a další výrobní provozy.
Místa na prohlídku je třeba rezervovat – na webu www.vcm.cz, na facebooku Východočeského muzea nebo e-mailem na rezervace@vcm.cz. Prohlídka začíná v pokladně v Labské bráně zámku, potrvá asi asi 1,5 hodiny a stojí 160 korun (snížené vstupné je 80 korun).