Alespoň virtuálně nahlédnout do světa hraček mohou ode dneška návštěvníci webu Východočeského muzea v Pardubicích. To právě zveřejnilo novou webovou výstavu Muzejní hračkářství – račte vstoupit! Je přístupná z hlavní stránky muzea www.vcm.cz nebo přímo na tinyurl.com/muzejnihrackarstvi
„Internet teď představuje hlavní prostor, kde můžeme zveřejňovat naši muzejní práci. Pro novou webovou výstavu jsme jako první téma vybrali to, co zajímá děti i jejich rodiče či prarodiče – hry a hračky. Doufáme, že si u fotografií artefaktů starých až 150 let zavzpomíná celá rodina,“ říká ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Výstava vznikla z domu
Sbírka hraček vznikla v muzeu v 70. letech 20. století a v současnosti zahrnuje téměř 5300 předmětů. „Nejstarší je houpací kůň přibližně z roku 1870 a porcelánová panenka z 80. let 19. století. Snažila jsem se vybrat reprezentativní vzorek z celé sbírky Hračka. Protože jsem na výstavě pracovala z domu, pomáhal i můj malý syn. Sice preferoval vláčky a traktory před panenkami, ale výsledek je vyvážený,“ popisuje vznik výstavy kurátorka Markéta Beňovská.
Panenky i mašinky
Výstava začíná panenkami a pokojíčky, pokračuje auty, vláčky a traktory. „I my v muzeu uchováváme řadu vláčků, od oblíbených parních, přes dieselové po elektrické. V naší sbírce nalezneme nejen lokomotivy, osobní vagony, cisterny, ale také soustavy kolejí a nádražní budovy. Mnohé z nich fungují po celá dlouhá desetiletí a často se v rodinách dědí z generace na generaci,“ prozrazuje Beňovská.
Zvláštní část je věnovaná společenským hrám. „ Společenské hry také podléhají módě, ale jsou takové, které na své popularitě neztrácí. Mnohé hry v naší sbírce si řada z nás pamatuje z dětství nebo je možná máme dokonce ještě doma,“ říká kurátorka. Na webové výstavě nechybí ani zvířátka – dřevěná, plyšová i plastová. Výstavu pak uzavírají historické kočárky a sáně.
Pošlete nám fotku své hračky!
K hračkám mívají majitelé velmi osobní vztah. „Chtěli bychom sesbírat a poté uveřejnit hračky, které mají lidé dodnes nejraději. Prosíme proto děti i dospělé, aby nám poslali fotky svých nejoblíbenějších hraček společně s příběhem, jak k nim přišli, zda s nimi zůstaly do dospělosti a jestli je stále uchovávají,“ vyzývá Markéta Beňovská. Fotografie s textem je možné posílat na e-mail benovska@vcm.cz.
Další plánovanou výstavou na internetových stránkách muzea bude přehlídka historických velikonočních pohlednic.