Dvě kulatá výročí a celý rok věnovaný hudbě. Nic nevypovídá lépe o roli skladatele Bedřicha Smetany v české hudbě. Letos uplyne 200 let od narození a 140 let od úmrtí skladatele, jehož dílo je považováno za základní kámen české hudební kultury. Východočeské muzeum k jeho poctě připravilo drobnou výstavu Rok hudby – Bedřich Smetana, která je od 2. března volně přístupná všem návštěvníkům v otevírací době muzea v prostorách zámecké pokladny.
„Výstava nabízí unikátní pohled na Smetanův život a dílo prostřednictvím výběru zajímavých exponátů z našich sbírek. Mezi hlavní lákadla patří soutěžní návrh pomníku Bedřicha Smetany od Karla Dvořáka, původně zamýšlený pro město Pardubice,“ představuje jeden z exponátů ředitel muzea Tomáš Libánek.
„Pozoruhodný je také dopis, který Smetana adresoval Dr. Leopoldu Hrušovi. V tomto osobním dopise se skladatel zmiňuje o uspořádání koncertu v Pardubicích, který se nakonec opravdu uskutečnil,“ upozorňuje na další exponát kurátorka výstavy Petra Městecká. „Výstava se zaměřuje i na žáky Bedřicha Smetany, Leopolda Hruše a Antonii Štěpánkovou-Goldsteinovou, a přibližuje tak Smetanův vliv na další generace českých hudebníků. Návštěvníci mají také jedinečnou příležitost prohlédnout si koncertní pozvánky, které svědčí o popularitě Smetanových skladeb nejen v jeho době, ale i v současnosti,“ zdůrazňuje kurátorka.
Výstava potrvá do 12. května.