Zavzpomínejte na maminčinu červenou rtěnku, vůni vašeho prvního pudru nebo na ten parfém v nádherném flakonu, který vždy stál na poličce. Na webu Východočeského muzea v Pardubicích se dnes otevírá výstava plná krásy a péče, barev, zvučných názvů i lákavých reklam. Jmenuje se Kosmetika – krása na prodej a je k vidění na stránce tinyurl.com/krasanaprodej.
„Kosmetické produkty a jejich obaly, reklamní tiskoviny a dobové fotografie v našich sbírkách dávají nahlédnout do historie všedního dne, která ale vůbec není všední,“ uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Většinu z nás kosmetické krabičky, tuby a lahvičky provázejí od útlého dětství a máme s nimi spojené vzpomínky především na naše maminky a babičky,“ připomněl.
Ikonická krabička pudru Coty
Jádro výstavy tvoří obaly od kosmetických produktů. Kaloderma, Diosma, Nivea, Astor, Coty, Taft – to všechno jsou značky kosmetiky. Některé upadly v zapomnění, jiné se na pultech drogerií a parfumérií prodávají dodnes. „Například pudr Coty, od roku 1934 známý jako Airspun. Jednalo se o sypký pudr míchaný vzduchem. Pudr se prodával v ikonické krabičce, která se jen s malými obměnami nabízí na kosmetickém trhu i dnes,“ prozrazuje kurátorka výstavy Daniela Hynková. Elegantní žluto-bílý motiv labutěnek dokázal zaujmout ženy ve 30. letech minulého století stejně dobře jako zákaznice dnes.
Kosmetika ovšem nejen zkrášlovala, ale také pomáhala od problémů s kůží. „Sirná mast Perusulfin z lékárny doktora Richtera, měla odstraňovat nečistoty a svrab z kůže. Produkt pochází z 1. třetiny 20. století. Dnes je nepředstavitelná už jen její potřeba,“ upozorňuje kurátorka.
Hýčkání a péči, jakou si dopřávaly i dámy z Pardubic v 70. letech minulého století, poodhalují fotografie z roku 1974 z muzejního fotoarchivu. Nahlíží přímo pod ruky odborné pracovnice v provozovně kosmetických služeb na třídě Míru.