Expozice byla zrušena 30. září 2018.
Stálá expozice „Příroda východního Polabí“ je umístěna ve dvou sálech na výstavní ploše 380 m 2. Seznamuje prostřednictvím instalovaných dioramat, fotografií, zvuků a modelů s přírodními společenstvy typickými pro širší okolí Pardubic. Jedná se o moderně pojatou expozici, která vede návštěvníka k aktivnímu přístupu k předávaným informacím. Cedulky „Dotýkati se je zakázáno“ zde tedy v žádném případě nejsou! V pozadí jednotlivých dioramat jsou umístěny barevné velkoformátové fotografie (až 5x7 m), které opticky zvyšují jejich prostorovou hloubku.
Vitríny jsou doplněny volně přístupnými exponáty, které jakoby přerůstají vně vitrín. Zobrazovaný prostor tak není uzavřen pouze ve skleněném kvádru, ale návštěvníka doslova obklopuje v celé expozici. Je tak možno se projít borem, doubravou, smrčinou či lužním lesem, zavítat na hráz rybníka, do rákosí, na rozkvetlou louku, pole nebo na dvorek venkovského stavení. Výška Kunětické hory nutí vzhlédnout k nebi, kde právě přilétá na své hnízdo výr. V břehu říčního ramene si vyhrabaly noru ondatry. Na starém dubovém kmeni spolu zápasí samci brouků roháčů a prýštící mízu lízají sršni. Pod hladinou Labe i v produkčním rybníku plave více než deset druhů ryb včetně kapitální štiky. Na pískovém přesypu právě přistála sarančata, hrabalky a svižníci. Ledňáček u Labe se chystá ulovit rybku. Jezevci v doubravě právě zalézají do nory a krtci na louce do své krtiny. Rodinka kun skotačí, lišky vykukují z nory a kolonie racků chrání svá hnízda před ostatními ptáky. Návštěvník je nucen k aktivnímu vnímání hned několika způsoby. U vystavených exponátů nejsou popisky, chce-li se tedy dozvědět jméno přírodniny, musí si je vyhledat v tištěném průvodci expozicí. Chce-li uslyšet hlas příslušného živočicha, musí zmáčknout tlačítko.
Kontaktních exponátů je v expozici hned několik – vycpaný kanec, pískoviště písků, nora s ukrytou liškou. Hmat je možno také zapojit při srovnání kůry stromů, které v sálech „rostou“ mimo vitríny od země až do stropu. Při instalaci bylo užito méně tradičních nebo zcela nových metod, např. skenování a počítačová úprava herbářových položek (následný tisk na panely vytváří dojem plasticity), instalace letícího hmyzu na pavoučí vlákna, odlití a následné kolorování modelů ryb, hub, obojživelníků a plazů, plastový otisk skalní stěny Kunětické hory nebo liščí nory. Jednou z cílových skupin návštěvníků expozice Příroda východního Polabí jsou školní kolektivy. Pro ně byl vytvořen výukový a ekovýchovný program.
Pro předškolní kolektivy i rodiny s dětmi byly vydány omalovánky se zvířaty z expozice (10 kreseb) a skládací puzzle dvou velikostí fotografií z panelů expozice (22 motivů). Tyto aktivity jsou realizovány v dětském koutku ve druhém sále expozice. Návštěvníci si rovněž mohou v pokladně muzea zakoupit tištěného plnobarevného průvodce (54 stran formátu A4) „Příroda východního Polabí“, který dále rozvíjí informace získané návštěvou této stálé expozice.
Stálá expozice Příroda východního Polabí je umístěna ve druhém patře východního křídla zámku v prostorách, které jsou díky výtahu přístupné i pro invalidní návštěvníky.
V roce 2004 byla této expozici udělena 1. cena v "Národní soutěži Gloria Musealis 2004".