Pardubický zámek, 20.9.2015 - 21.9.2015
ZÁMEK PARDUBICE, 20. 9. 2015 od 13 hodin, 21. 9. 2015 od 8.30 do 14 hodin, vstup zdarma
Tradice a řemesla v prezentaci středních škol Pardubického kraje – pořádá Pardubický kraj ve spolupráci s Východočeským muzeem a středními školami Pardubického kraje
PERNŠTÝNSKÉ NÁMĚSTÍ, 20. 9. od 11 h do 19 h
Den zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje
Společné oficiální zahájení akcí bude v neděli ve 14 h na Pernštýnském náměstí
Program na zámku:
Přijďte se seznámit s tradicemi dožínek – oslav sklizně, řemesel i gastronomie.
Těšit se můžete na zábavnou poznávací soutěž s kolem štěstí nebo na výstavu historických zemědělských strojů a nářadí. Uvidíte, jak se vázala povřísla a snopy, stavěl panák, mlátilo obilí. Děti se zblízka setkají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů. Zkusíte si výrobu upomínkových dožínkových předmětů, ochutnáte tradiční dožínkové pokrmy a nápoje dle receptur z období 1. světové války připravené žáky středních odborných škol. Pohodovou atmosféru lidového veselí jistě zpestří i flašinetář.
Bližší informace k některým programům:
Regionální muzeum v Chrudimi si připravilo v rámci Dožínek pořádaných Pardubickým krajem zábavnou poznávací soutěž s kolem štěstí.
V nevšedním kvízu se malí i velcí návštěvníci setkají s historickými pojmy z oblasti řemesel, oblékání, kuchyně i zemědělství, které už pomalu upadají v zapomnění, ačkoliv se s nimi poměrně často setkáváme v pohádkách, historických filmech, v muzeích, nebo na hradech a zámcích. Víte, co nosily naše prababičky na sobě? Čím naši pradědové sklízeli svá políčka? Jaké náčiní používali naši předci v kuchyni? Jak vypadá pernice, díže či kopist? Nevíte? Přijďte to zjistit na Zámek Pardubice a zkuste naše „Dožínkové kolo štěstí“. Na úspěšné detektivy čeká na závěr sladká odměna!
Spolek Bacrie se snaží o zviditelnění archeologického kulturního a přírodního dědictví naši země.
Na dožínkách 2015 nám členové spolku předvedou
Cestu zrna – ukázky obilnin a zemědělských nástrojů - uvidíte srpy (neolit, doba bronzová, Kelti/Germáni/Slovani); drcení zrna na mouku na zrnotěrce a žernovu (replika keltského mlýnku, které byly vyráběny pod kunětickou horou). Děti si vyzkouší mletí a porovnají obě možnosti výroby, vyrobí si vlastní mouku, kterou si následně mohou zpracovat na těsto a vyrobit si placku a upéct na peci/kamenu či si udělat "hada" a opéct si ho na prutu nad ohněm.
"Kdo nepije pivo, neví co je dobré" sumerské přísloví
Krom placek a chleba se zrno díky zkvašení využívalo i k výrobě nápojů - piva tedy toho co se pije. Prezentace postupu a surovin. Návštěvníci v neděli ochutnají tzn. pravěké pivo (je důležité upozornit, že je poněkud jiné, než na co jsme dnes zvyklí).
Další možností bude výroba ze stébel slámy. Návštěvníci vyzkouší výrobu povřísel a věnečků/náramků, které si budou moci odnést domů.
V pondělí se mohou děti těšit na „kostymérnu“.
Čtvrtý ročník dožínek se vydařil. V neděli přišlo na zámek 2870 návštěvníků. Pondělí bylo věnováno především základním školám, které přišly v počtu 825 žáků.