30. 9. 2020 od 18 h, přednáškový sál
Co se píše v naší kostře
Přednáška seznámí posluchače se základními antropologickými metodami, které se používají při hodnocení kosterního materiálu z archeologických výzkumů. Od vlastní exkavace, přes dokumentaci, mytí, laboratorní zpracování až po interpretaci získaných výsledků. Na konkrétních výsledcích z výzkumu obchvatu Slatiňan si ukážeme, jak se určuje dožitý věk, pohlaví a jaké projevy onemocnění můžeme zkoumat. Dozvíme se, jak můžeme hodnotit životní styl a profesní zatížení jedince jen na základě studia jeho kostry. Na závěr přednášky si prohlédneme reálný kosterní materiál, ukážeme si různé deformace, zhojená zranění nebo nejmenší kosti lidského těla.
Přednáší Mgr. Marcela Horáková
přednáškový sál
Podzimní cyklus archeologických přednášek je z důvodu nařízení vlády zrušen. Děkujeme za pochopení.
Archeologické přednášky pořádá Východočeské muzeum vždy na jaře a na podzim. Archeologické oddělení prostřednictvím přednášek pro veřejnost přibližuje práci archeologů, prezentuje výsledky nejnovějších výzkumů anebo vzdělávacím způsobem sděluje možné interpretace jednotlivým artefaktů či archeologických situací a uvádí je do širších geografických a historických souvislostí.
Přednášky se konají v přednáškovém sále vždy ve středu. Vstupné je 50 Kč.
Přednášky pro veřejnost v obcích
Po domluvě s Mgr. Terezou Joškovou lze zdarma uspořádat prezentaci o archeologických nálezech objevených v rámci dané obce. Pro přednášku je třeba ze strany zájemce zajistit příhodné místo, promítací plochu a přístroj na promítání.