potěšíte se, ochutnáte, vyrobíte
Nejen děti potěší mláďátka letošního jara – kůzlátka, jehňátka, kuřátka a kachňátka. Nebudou chybět ani koně, prasátka nebo králíci včetně ukázek oblíbeného králičího hopu.
Milovníci dobrého jídla se mohou těšit na mazance, jidáše, kynuté věnce a další velikonoční dobroty, ale také třeba na bramborové placky.
Prodejci nabídnou tvarohy, jogurty, čerstvé a pařené sýry, uzenářské výrobky, medovinu, bylinné čaje, víno nebo kávu od lokálních výrobců.
Ve velikonočních dílnách si každý může uplést pomlázku, vytvořit vlastní květinové vazby a dekorace, ozdobit perníčky, filcovat ovčí vlnu nebo ozdobit vajíčka.
vyzkoušíte, zahrajete si, dozvíte se
Žáci středních škol pro návštěvníky připravili vlastnoručně vyrobené hlavolamy, netradiční skládačky a hry. Větší děti si vyzkouší řezání pilou, nejmenší třeba pohoupání na dřevěném kohoutovi. K vidění bude práce uměleckého kováře a chybět nebudou ani jarní a velikonoční květinová aranžmá a dekorace.
Pletení pomlázek předvede a naučí Vojtěch Váňa, na prodej budou košíkářské výrobky. Muzeum Ostrov lidových krojů přiveze folklorní trička, pexeso, hračky a dekorace vyráběné v muzeu.
Východočeské muzeum opráší venkovní hru tlučení špačka, při které je potřeba pohotovost i bystrost. Musí se totiž ťuknout holí do dřevěného špalíku a ten pak odpálit podobně jako při baseballu.
Na valech bude čekatVelikonoční stezka, která děti seznámí s velikonočními tradicemi u nás i ve světě. Povede až k velikonočnímu keři, na který může každý zavěsit vlastnoručně vyrobenou kraslici.
Kulturní program
Nádvoří zámku rozezní hudební program folklórního souboru Lipka Pardubice.
Vodění jidáše je zvyk zapsaný na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Pardubického kraje a na zámku ho předvedou koledníci ze Stradouně.
Vodění jidáše navazuje na obchůzky hrkáčů, kteří obcházejí vesnici od Zeleného čtvrtka, poté co zvony odletěly do Říma. Jidáše chlapci strojí na Bílou sobotu a s říkankou, která odsuzuje Jidášovu zradu, obcházejí stavení, kde dostávají koledu. Jidášem se stává vždy nejstarší z chlapců školou povinných v místě, kde se obchůzky chodí a jít může jen jednou. Ten je pak obmotán slaměným oblekem včetně slaměné čepice. Tento zvyk se dochoval jen ve vesnicích v prostoru mezi Holicemi v Čechách, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem.
13.50–14.10 – FS Lipka Pardubice
14.15–14.45 – Vodění Jidáše
15.00–15.20 – FS Lipka Pardubice
15.40–16.00 – FS Lipka Pardubice
16.00–16.30 – Vodění Jidáše