12. 3. 2024 od 17 h
Pardubické nádraží v kontextu díla Josefa Dandy
Přednáší Martina Hrabová
Pardubické nádraží z let 1947–1950 architektů Josefa Dandy, Karla Kalvody a Karla Řepy patří mezi nejvýznamnější stavby tohoto druhu na našem území. Přednáška se zaměří na autorský podíl Josefa Dandy (1906–1999), experta na nádražní architekturu, jehož rukopis se vepsal do mnoha staveb podél železnic na našem území. Dandova profesní dráha se opírala o zahraniční zkušenosti a o praxi u architektů André Lurçata a Le Corbusiera v Paříži. Jeho život a dílo budou představeny v širším geografickém a historickém kontextu, s pokusem nahlédnout je v novém světle. Přednáška uvede i aktuální reflexe Dandových realizací v dnešní době a některé problémy spojené s renovací nádražních budov.
Přednáškový sál Zámku Pardubice, vstupné 50 Kč
V mysli architekta – nerealizované plány nejen ve východních Čechách
Architekti dnes, stejně jako v minulosti, stojí před velkými uměleckými, urbanistickými i konstrukčními výzvami. Mnohdy velké veřejné architektonické soutěže nebo osvícené soukromé zakázky umožňovaly vznik odvážných návrhů, které však z ekonomických či politických důvodů zůstaly pouze na papíře. Právě tyto inspirativní a mnohdy utopické návrhy představí již pátý ročník přednáškového cyklu Východočeského muzea v Pardubicích o architektuře a urbanismu.
Jako zlatý hřeb cyklu si muzeum připravilo přednášku architekta Evy Jiřičné, která představí své světoznámé dílo, nerealizované vize pro Pardubice a zároveň připomene připravovaný projekt rekonstrukce společenského sálu na místním zámku.