Newsletter

Východočeské muzeum v Pardubicích
22. 11. 2016
 
Vážení návštěvníci,
v muzeu jsme otevřeli dvě nové výstavy, pokračují pravidelné cykly přírodovědných a archeologických přednášek, jsou pro vás připraveny zajímavé předvánoční programy
 
25. 11. 2016 od 10 do 17 h, rytířské sály, vstup zdarma
Muzea, galerie a vědecké ústavy ČR vám představí svoji knižní produkci, v mnohých případech prodávanou za zlevněnou cenu. Nebudou chybět ani malá východočeská nakladatelství, která se specializují na regionální literaturu. Tradičně připravujeme bohatý doprovodný program.  Již nyní vám můžeme přislíbit autogramiádu a setkání s paní prof. Milenou Lenderovou, nositelkou ceny Magnesia litera 2016. Sportovní fanoušci jistě ocení besedu se známým sportovním redaktorem a dramaturgem panem Petrem Feldsteinem – začátek v 15 h.
Plánovaná beseda s RNDr. V. Větvičkou se z důvodu nemoci nekoná.
 
26. 11. 2016 od 10 do 16 h, malý gotický sál
Společný program Krajské knihovny, Východočeské galerie, Galerie města Pardubic a Východočeského muzea. Na zámku si návštěvníci ve výtvarné dílně vyrobí Vánoční knížku, kterou na místě ilustrují a výtvarně dotvoří. K dispozici budou mít obrazové i obsahové materiály související se zimou a Vánoci. Inspiraci naleznou ve výstavě Slunovrat, Vánoce, Hromnice, kam mají volný vstup.

SLADKÉ VÁNOCE – adventní den na pardubickém zámku
3. 12. 2016 od 10 do 17 h, pardubický zámek, vstupné 40 Kč
Jako předzvěst blížících se Vánoc přijměte pozvání do rytířských sálů, kde k sváteční pohodě zavoní čerstvě pražená káva. K ochutnání bude marcipán, čokoládová fontána, perník i cukroví. Zazpíváte si společně s muzikanty folklorního souboru Baldrián. Navštívíte tvůrčí dílny vedené mistry svých oborů nebo hravé kreativní koutky pro děti. Adventní čas na pardubickém zámku tak naplní atmosféra tajemného očekávání. Sladké Vánoce nabídnou bohatý vánoční program a zároveň představí právě otevřené výstavy Slunovrat, Vánoce, Hromnice a výstavu Starokladrubský kůň.
Martin a Jakub Sochorovi z Hradce Králové ukážou rodinnou sbírku betlémů, předvedou své pohyblivé betlémy, řezbu figurek a výrobu různých mechanismů.
 
Přednášky:
Archeologické přednášky
Barbaři a Římané
Móda barbarů v době římské
23. 11. v 18 h, přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Přednáší K. Urbanová
 
Bydlení a sídlení barbarů v době římské
30. 11. v 18 h, přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Přednáší F. J. Kašpárek
 
Přírodovědné a cestopisné
SÝRIE, jak si ji budu pamatovat
24. 11. v 18 h, přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Jak vypadala Sýrie v roce 2008? Země bezpečná, prosperující, plná nesmírně přátelských lidí.
Přednáší L. Kalous

Pět zemí a pěšky do ŘÍMA
1. 12. v 18 h, přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Pěší cestování Evropou, které dalo dohromady 7000 km a 3 roky na cestách. Zazní i písně,
poezie a próza…
Přednáší P. Kotrba
Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí. Jednorázové vstupné 40 Kč, předplatné na celý cyklus 20 přednášek 400 Kč.
 
Výstavy v muzeu:
Do 5. 2. 2017, velký gotický sál, vstupné 100 Kč
Výstava na pardubickém zámku představují mistrovské repliky českých korunovačních klenotů a další exponáty vztahující se k životu a vládě Karla IV.
 
Do 5. 2. 2017, Kaňkův sál, vstupné 40 Kč
Výstava o tradicích na přelomu roku
Výstavní prostor umožňuje připomenout pouze určité situace z téměř bezedné pokladnice tradic, vázaných na zimní období. Svůj konkrétní obsah zde dostávají slova jako slunovrat, advent, roráty, vrkoč, přástky, dračky, Vánoce, koleda, Hromnice, masopust, bál…
 
Do 7. 1. 2017, expozice skla
Výstava umístěná v expozici skla je experimentem s vnímáním různých výrazů uměleckých poloh. Rozměrné fotografie Vlastimila Beránka přinášející magii a tajemnou krásu ateliérově stylizovaných portrétů a figurálních kompozic, jejichž námětem je žena.
 
Do 8. 1. 2017, multifunkční a přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Výstava vzdává hold jediné živé národní kulturní památce v ČR – starokladrubským koním. Představíme historii a současnost chovu kladrubských běloušů a vraníků. Uvidíte historická sedla a kočárové postroje, staré tisky, barokní grafiky a plastiky. Fyzicky zdatní dospělí si vyzkouší rovnováhu a koordinaci pohybu na dostihovém trenažéru.
 
Do 31. 12. 2016, vstup zdarma
V parkánovém příkopu pardubického zámku jsou instalovány velkoplošné fotografie Štěpána Bartoše o vnímání lidí kolem nás s názvem „Noční chodec“. Tuto volně přístupnou galerii pod širým nebem, tzv. open air, můžete navštívit od jara až do podzimu.

Více informací  www.vcm.cz

 
Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj