Programy k výstavám 2016

Termínované programy
Č
eské korunovační klenoty na dosah
9. 11. 2016 – 3. 2. 2017
Žáci dostanou ve stejnojmenné výstavě možnost prohlédnout si mistrovské repliky českých korunovačních klenotů a další exponáty vztahující se k životu a vládě Karla IV.  Svatováclavskou korunu, žezlo a jablko doplní svatováclavský meč, ale také archeologické nálezy z doby vlády Lucemburků, repliky oděvů a zbraní. Žáci díky nim poznají jak dvorské prostředí, tak běžný život ve středověkých městech. Výukový program pomocí sedmi pomyslných klíčů a zámků odhalí zajímavosti vztahující se k Svatováclavskému pokladu. Výstavu doplní interaktivní prvky a plastová koruna, plášť a žezlo, které bude možné si vyzkoušet a vyfotit se s nimi. Pro předškoláky a žáky prvního stupně základní školy jsme připravili papírové svatováclavské koruny k dotvoření.

Celou pozvánku ke stažení naleznete zde

   

   

Slunovrat, Vánoce, Hromnice
14. 11. 2016 – 3. 2. 2017
Výukový program ve stejnojmenné výstavě o zvycích na přelomu roku. Dnes jsme ovlivňováni nejrůznějšími tradicemi, jejichž původ a smysl děti už mnohdy neznají. Připomeneme si tradiční členění zimního období, které vychází z prolnutí zemědělského a liturgického roku od adventu, přes vánoční období, až po období masopustní.  Žáci poznají nejen adventní obchůzky maskovaných postav, adventní výzdobu, předení a draní peří, vánoční čas, masopust a význam svátku Hromnic. Pro umocnění poznání je připraveno také kratičké video.

    

   
 
Za poznáním betlémů
(pouze ve dnech 23. 11. – 24. 11. a  13. 12. – 16. 12.)
Komorní výstava historických i autorských betlémů nabízí prostor pro představení historie a výroby betlémů. Žáci uvidí ukázky postupů a technologií výroby tradičních betlémů díky přítomnosti betlémářů Jakuba a Martina Sochorových z Hradce Králové. Ukázky pohyblivých betlémů a detailních pohybů jednotlivých figurek určitě také děti zaujmou. Některé jednotlivé strojky mohou děti samy rozpohybovat.
Celou pozvánku ke stažení naleznete zde

   

Když šli chlapi do války

25. 4. – 25. 9. 2016
Výukový program k výstavě Velká válka nazvaný „Když šli chlapi do války“ seznámí žáky s tématikou I. světové války z pohledu obyčejných lidí. Děti uvidí, jak se civilista rychle proměnil ve vojáka, projdou s ním zákopy, seznámí se s jeho výzbrojí i výstrojí (i s výstrojí jeho protivníků) a dostanou se také do vojenské nemocnice. Výukový program zároveň ukáže, jak v té době žila vojákova rodina, především připomeneme bídu v zázemí, která nastala ve válečných letech. Program končí vesele  - vznikem nové republiky. Součástí výstavy bude i odraz války v díle umělců. 
Celou pozvánku ke stažení naleznete zde

     

   
 

O koních s koňmi
speciální výukový program
15. 9. – 13. 10. 2016  ( pouze ÚT, ST, ČT )
Program připravený hipoterapeutickým sdružením Apolenka doplní novou výstavu nazvanou Starokladrubský kůň, která přibližuje historii i současnost chovu starokladrubských koní. Ve výstavě žáci uvidí historická sedla a kočárové postroje, staré tisky, barokní grafiky a plastiky. Nepřehlédnutelným exponátem je kůže významné chovné klisny Energiky, matky dvou plemenných hřebců. Nechybí ani sochy a busty slavných plemenných koní Generalissima XXIII a Generalissima XXIX.
Díky přítomnosti živého koně a poníka i ty nejmladší děti uvidí, jak kůň skutečně vypadá. Děti budou moci poznávat části jeho těla zcela zblízka. Seznámí se s pojmy savec, lichokopytník, březí klisna, hříbě, co a kolik toho kůň sní, jaké a kde je jeho využití a spoustu dalších zajímavostí z jeho života. Lákavá bude pro žáky možnost si zvířata pohladit.Na závěr si mohou pohybově zdatní jedinci za asistence lektora vyzkoušet rovnováhu a koordinaci pohybu na dostihovém trenažéru. Hravou částí programu bude  přeskakování překážek a házení podkovou na cíl.

   

   
 
Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj