Programy k výstavám 2018

Co dokáže vášeň
29. 11. 2018 - 25. 1. 2019
Výukový program ve výstavě Vášeň, čas a sklo představí nádherné, plně funkční stolní i nástěnné hodiny z 2. poloviny 18. století až konce 19. století a skleněné plastiky z optického skla, které se pro jednoho člověka staly vášní. Ve výstavě se setkává cit pro krásu řemesla minulosti se současným světem moderního umění. Ukázky uměleckého skla jsou jako fascinující krystaly, ožívající světlem do tajemné nádhery, kterou žáci budou obdivovat a užívat si proměnlivou hru lomů a odrazů.
Během programu děti zjistí, co vše mohou mít jako svůj koníček, jak lze využít volný čas, spojit trpělivou ruční práci se znalostí historie a různých uměleckých směrů. Dozvědí se, jak se čas měřil dříve, když ještě nebyly hodiny, jaké typy hodin postupně vznikaly a kdy začaly být pro člověka dnešní doby nejdůležitější. Žákům také odhalíme postup výroby uměleckých sklářských předmětů.
Vhodné v různých modifikacích pro 2. - 9. ročník ZŠ, vzdělávací oblasti Člověk a svět práce, Umění a kultura (vzdělávací obor Výtvarná výchova). Celou pozvánku ke stažení naleznete zde.

 

Proměny Pardubic
22. 10. 2018 – 25. 1. 2019
Výukový program připravený k výstavě Pardubické proměny, která klade důraz na architekturu a urbanismus města, ukáže důležitá místa Pardubic i to, jak se v průběhu posledních 100 let změnila. Žáci budou mít jedinečnou příležitost spatřit virtuální prohlídky dávno zaniklých koutů a významné budovy v jejich proměnách. Interaktivní mapa s fotografiemi budov z minulosti, i pro srovnání jejich současných podob, podpoří zájem dětí o rozvoj města. Celou pozvánku ke stažení naleznete zde.

          

Příběh animovaného filmu
3. 9. 2018 – 19. 10. 2018

Výukový program k výstavě Velký svět malých hrdinů prostřednictvím filmového obrázkového scénáře vysvětlí, jak se rodí příběh, co je jeho základem a co v něm nesmí chybět. Odhalí, kdo vdechuje podobu a pohyb filmovým loutkám, obklopuje je rekvizitami a zabydluje je v miniaturních dekoracích, aby tady sehrály pomocí pookénkové animace svou roli. Děti se pokusí kolektivně sestavit svůj vlastní příběh inspirovaný vystavenými loutkami z animovaného filmu Lajka a prezentovat ho. Zjistí, jak pracný, časově náročný a zdlouhavý je vznik každého takového filmu. Celou pozvánku ke stažení naleznete zde.

        
 
Není včela jako včela
20. 3. 2018 - 21. 9. 2018
Výstava Včely ze všech ú(h)lů nabídne množství informací včetně detailů z biologie a anatomie včely. Během výukového programu Není včela jako včela si žáci formou hry vyzkouší život včelí matky, včelího trubce a včely dělnice v jejích proměnách života. Poznají vývojová stádia včel a stavbu jejich těla. Zjistí, jak se spolu včely dorozumívají, čím jsou užitečné nebo co je včelí pastva. Prohlédnou si různé druhy úlů včetně úlu s živými včelami. Nebudou chybět včelí produkty, velkoformátové modely i několik druhů živého hmyzu. 
Celou pozvánku ke stažení naleznete zde.

      

    

Od tolaru k dolaru
16. 4. 2018 – 17. 8. 2018
Ražba velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520 započala historii tolarových měn v Evropě. Pojmenování „tolar“ později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Výstava Východočeského muzea v Pardubicích ukáže cestu od tolaru k dolaru a také vysvětlí, proč se právě termín „dollar“ stal hlavní měnovou jednotkou nově vzniklých USA. Ve výukovém programu žáci vyzkouší, jak fungoval směnný obchod, jak obchodování změnilo první alternativní platidlo hřivna a jak se prosadily v obchodě peníze jako platební prostředek. Poznají historii některých měn až po vznik jednotné evropské měny eura. Program zabrousí i k užívání platebních karet a finanční zodpovědnosti.
Celou pozvánku ke stažení naleznete zde.

Poklady zbrojnic státních hradů a zámků
6. 11. 2017 -  2. 3. 2018
První část výstavy patří perlám renesančních sbírek vysoké aristokracie, druhá se soustředí na výzbroj prostých vojáků a důstojníků 17. až 19. století. Samostatný prostor věnuje výstava i lovectví a zbraním z Orientu a Dálného východu. V programu žáci poznají největší skvosty zbrojnic 35 českých a moravských hradů a zámku. Naučí se rozeznat části rytířské plátové zbroje, seznámí se s různými druhy chladných i palných zbraní, odhalí roli technologického vývoje zbraní a vojenské strategie. Vyzkouší si část zbroje nebo vytvoření vojenské formace s maketami pušek. Získají všeobecný přehled o vývoji zbraní od 16. do 19. století a jejich roli v dějinách Evropy. Celou pozvánku ke stažení naleznete zde.

      

      
Facebook

Zřizovatelem Východočeského muzea je Pardubický kraj