Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Branný den v krytu 2024

10. srpna 202410:00 - 18:00

kryt civilní obrany a prostor před krytem

Branný den v krytu

Vzpomínáte na školní branné dny? Zajímá Vás vojenská technika z minulého století nebo civilní obrana. V tom případě vyrazte druhou srpnovou sobotu do tajemného krytu v zámeckých valech pardubického zámku. Ve spolupráci s Military klubem Ostřešany, spolkem Rescueinfo z. s. Nasavrky a Institutem ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč jsme si připravili speciální program plný bojových nácviků, předvádění dobové techniky, zbraní nebo kostýmovaných prohlídek.

Program začíná v 10 hodin programem pro děti, které zažijí „branný den“. Vyzkouší si práci velitelského štábu, radiometristy, spojaře i příslušníka odmořovací čety. Dozví se, jak kryt chránil proti radiaci i jakou sílu měly atomové pumy. Mimo toho bude po celý den v ležení civilní obrany připraveno tematické stanoviště pro rodiny s dětmi, vysílačka a nebudou chybět ani drobné odměny.

Ve 13, 15 a 17 hodin jsou připravené zážitkové prohlídky, při nichž uvidíte jednotlivé příslušníky krajského velitelského štábu civilní obrany při práci. Prohlédnete si dobové vybavení a zjistíte, jak to bylo s výstavbou této unikátní stavby. Military klub Ostřešany bude mít po celý den před bojovým vchodem své ležení, kde představí pozorovatelny civilní obrany s 3D modelem objektu, zbraně a dobové přístroje.

Na akci je vstup zdarma. Z důvodu omezené kapacity prohlídek je nutné si předem rezervovat vstupenky na e-mailu rezervace@vcm.cz nebo na telefonním čísle 773 819 028.