Pardubická Franckovka
Dceřiný závod v Pardubicích byl založen roku 1896. I tato firma se řadí mezi ty, které do Pardubic přivedla výhoda vlakového spojení. Navíc se město nacházelo v Polabí, lokalitě vhodné pro pěstování čekanky. Továrna stála na stejném místě, kde se dnes nachází firma Kávoviny (ulice J. Palacha).
Pardubická pobočka však byla vybudována v době silného česko-německého soupeření. A tak byla při svém vzniku vnímána v očích některých Čechů negativně, jako německý podnik. Například místní satirický časopis Pardubický perník (příloha Neodvislých listů) zařadil v roce 1898 do svého „Slovníčku pro pardubické dětičky“ i toto heslo: „Frankovka. Fabrika na ubíjení výborné české kolínské kávy; jen že jí to bude málo platno, když jen naší obchodníci ‚od fochu' budou více vlastenečtější.“ Firma na vyslovená nařčení samozřejmě reagovala, a to rovněž skrze tisk: „[…] ‚FRANCKOVKA' jest tovar český […]“ (zde Národní listy, 27. 3. 1898). Je pravdou, že továrna byla součástí mezinárodní firmy řízené německou rodinou Francků. Není ale bez zajímavosti zmínit, že ve vedení továrny na přelomu 19. a 20. století působil ředitel českého původu František Rieger (mimochodem vzdálený příbuzný politika Františka Ladislava Riegera).
Se vznikem Československa, a tím i nových hranic, musela mezinárodní společnost projít restrukturalizací. Pardubická továrna nyní spadala pod nově založené ústředí v Praze spravující závody na území Československa.
Dnes už zažité pojmenování „Franckovka“ se do názvu podniku dostalo oficiálně v roce 1941: Akciová společnost Franckovka. V roce 1946 byla v továrně zavedena národní správa. V poválečném období také nakonec mizí Franckovo jméno z názvu – roku 1948 byla firma začleněna do národního podniku Kávoviny. Za „nástupnickou“ firmu navazující na tradici Franckovky se dá považovat akciová společnost Kávoviny založená roku 1991.