Silenka širolistá bílá (Silene latifolia subsp. alba)
Tato bělokvětá silenka je také známá pod svým starším názvem „knotovka“. Patří mezi takzvané dvoudomé rostliny. Na fotografii je zachycen samičí květ s jasně patrnými nitkovitými čnělkami. Je druhem hnojených trávníků a městské zeleně, ale může růst i jako plevel v polích. Vykvétá začátkem léta a kvete až do prvních podzimních mrazíků.
Rostliny
Divizna malokvětá (Verbascum thapsus)
Tato divizna patří k druhům s hustým oděním listů i lodyh, při bližším zkoumání zjistíme, že odění je tvořeno dlouhými hvězdnicovitými chlupy. Divizna malokvětá má dvouletý životní cyklus, prvním rokem vytváří šedavě chlupatou růžici listů a až druhým rokem vykvétá žlutými květy. Zámecké valy osídlila v počtu několika jedinců ve svahu pod ořešákem černým – nocovištěm zámeckých pávů.
Sléz lesní (Malva sylvestris)
Tuto rostlinu lze potkat zejména podél cest, na rumištích i u zdí a plotů. Zde na zámku ji najdeme nejčastěji v parkánu podél zdí paláce, odkud naši pozornost upoutá svými fialovo-růžovými květy. Sléz lesní je starou léčivou bylinou, jeho varieta sléz lesní maurský se hojně pěstuje. Odvar z květů pomáhá při léčbě onemocnění horních cest dýchacích.
Bažanka roční (Mercurialis annua)
Jak už název napovídá, má tato bažanka jednoletý životní cyklus. Tím se zásadně liší od své příbuzné bažanky vytrvalé, která se objevuje v jarních měsících v podrostu listnatých lesů. Bažanka roční je naopak druhem provázejícím člověka ve městech, na polích i rumištích. Je považována za archeofyt, tedy plevel, který se na naše území dostal ještě před objevením Ameriky. Rovněž patří mezi jedovaté rostliny.
Ječmen myší (Hordeum murinum)
Ječmen myší je vzhledově podobný pěstovanému ječmenu obecnému, ale celkově je výrazně menší a jeho klas se při dozrání rozpadá. Je druhem, jehož původ lze umístit do Středozemí. K nám se rozšířil již dávno a nyní se vyskytuje především v teplejších územích. Je hojný v městských trávnících, podél chodníků a silnic. Jeho drsné osiny mohou být nepříjemné hlavně pro čtyřnohé domácí mazlíčky.
Javor babyka (Acer campestre)
Vyjmenovaná slova po „b“ tradičně zahrnují slovo babyka. Někteří žáci prvního stupně základních škol možná mohou tápat, co tento výraz znamená. Po návštěvě zámeckých valů zjistí, že se jedná o javor, jehož nažky svírají úhel téměř 180° a listy jsou na rozdíl od javoru klenu či mléče výrazně menší a zakulacené. Babyka je přirozenou součástí smíšených lesů, ale hojně se uplatňuje v městské zeleni, neboť dobře snáší ořez či znečištění ovzduší.
Sléz přehlížený (Malva neglecta)
Na našem území roste více jak deset druhů slézů, které mají různé ekologické nároky i různý stupeň ohrožení. Sléz přehlížený patří k nejběžnějším zástupcům slézů a je hojně rozšířený zejména v teplejších částech naší země. Vyhledává pustá místa, půdy s vysokým obsahem dusíku a nižším zápojem bylin. Hojný je také na sešlapávaných místech. Zde na zámku se s ním nejvíce setkáme v zámeckém parkánu.
Mochna poléhavá (Potentilla supina)
Název této drobné byliny dobře charakterizuje způsob jejího růstu, lodyha se bohatě větví, poléhá a tvoří rozkladité trsy. Obecně se vyskytuje na dvou kontrastních stanovištích: můžeme se s ní setkat na obnaženém dně letněných rybníků, ale také na štěrkových navážkách, při okrajích cest či na nádražích. Rybník v zámeckém areálu nenajdeme, zato různá sešlapávaná, štěrkovitá či písčitá místa jsou zde hojná. Právě na nich můžeme občas potkat tento zajímavý druh mochny.